Het balkon van het Markiezenhof. Een derde verband tussen de familie Van Sypesteyn en Bergen op Zoom. Bart van Eekelen Zoals al bekend was geworden, is de familie Van Sypesteyn op twee manieren verbonden met Bergen op Zoom. Ten eerste was de echtgenote van Cornelis Ascanius IV van Sypesteyn, Maria de Lange, in Bergen op Zoom geboren en had zij zich laten portretteren met Bergen op Zoom in de achtergrond.1 Ten tweede bleek er een connectie te zijn tussen hun zoon Cornelis Ascanius V van Sypesteyn (1722-1783) en Bergen op Zoom. Tegenwoordig zijn in het Markiezenhof namelijk be hangselschilderingen aanwezig die afkomstig zijn uit zijn voormalige woonhuis te Haarlem.2 Er is echter een derde verband. In het Markiezenhof is namelijk ook een bouwonderdeel aanwezig dat afkomstig is uit het voormalige huis te Den Haag van Pieter van Schuylenburch en Maria Machteld van Sypesteyn, zus van Cornelis Ascanius V. Maria Machteld van Sypesteyn (Haarlem 28 maart 1 724-Haarlem 26 april 1774) groeide op in een gezin van de gegoede burgerij. Zij was een dochter van Cornelis Ascanius IV van Sypesteyn (1694-1744), burgemeester van Haarlem en bal juw van Brederode, en Maria de Lange (1 696 1744). Maria Machteld had twee oudere broers en een jongere zus. Zij was een amateurschil deres van portretminiaturen. In haar levensloop komen we meerdere aspecten tegen die raken aan het hedendaagse Bergen op Zoom. De vader van Maria de Lange was Bonaventura de Lange, ontvanger van de nationale fortifi catiën in Bergen op Zoom. Hij handelde daar naast - niet onverdienstelijk - in onroerend goed. Een voorbeeld vormt huis Sint Anthonis te Bergen op Zoom. Sint Anthonis lag, samen met twee huizenblokken van twee en vier huis jes (die respectievelijk ten westen en ten oos ten van de achteruitgang van Sint Anthonis la gen), in het blok tussen de Zuidmolenstraat en de Lievevrouwestraat. Bonaventura de Lange kocht het huis en de huisjes op 1 mei 1699 voor respectievelijk 2.980 en 625 gulden en hij ver kocht ze op 22 januari 1 700 voor respectieve lijk 3.426 gulden en 19 stuivers en 786 gulden en 10 stuivers aan meester-huidenvetter Goris Kersseboom.3 Eerste echtgenoot: Van Schuylenburch Maria Machteld van Sypesteyn trouwde op 9 juli 1743 in Haarlem met de weduwnaar Pieter van Schuylenburch (1714-1764) en stond sindsdien ook bekend als Maria Machteld van Schuylen- burc h (afb. 1 en 2).4 Piete r van Schuylenburch was raad en schepen van Haarlem en heer van Moermond, Renesse en Noordwelle. Maria Machteld en Pieter gingen op 17 juni 1743 in Haarlem in ondertrouw en trouwden op 9 juli 1743 in Den Haag.5 Pieter bezat in Den Haag (een deel van) het Huis Schuylenburch, gesitu eerd tegenover de Hofvijver bij het Binnenhof (tegenwoordige adres Lange Vijverberg 8). Huis Schuylenburch Dit huis was in 1678 gekocht door een voorva der van Pieter: meester Willem van Schuylen burch (1646-1 707). Hij was onder meer heer van Duckenburg en schepen en burgemeester van Den Haag. In 1715 werd het aan de oostzijde aanpalende huis gekocht door zijn zoon, Cor nelis van Schuylenburch (1683-1763). Na 1715 werd het oppervlak van de tuin vergroot door dat het perceel werd uitgebreid. Ook werd het naastgelegen huis Groot Gorcum door Cornelis aangekocht.6 In 1715 liet Cornelis op de locatie van deze twee huizen twee nieuwe huizen bou wen. Het ene pand, een paleisachtig woonhuis in eigentijdse classicistische stijl, werd zijn ei gen woning en het naastgelegen pand, het "klijn huis", was voor verhuring.7 Het ontwerp was van de bekende architect/bouwmeester Daniel Marot, maar ontstond in nauwe samenwerking met de opdrachtgever.8 De stijl is een vorm van barok, de Franse Lodewijk XIV-stijl, maar is een 129 De Waterschans 3 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 29