m ran Beste lezer, Colofon Op de slotbijeenkomst van het jubileumjaar van onze Kring op zater dag 24 november zal het boek Bergen in Brokken worden gepresen teerd. Hierin behandelt een groep leden-auteurs vijftig bouwwerken die in de afgelopen vijftig jaar uit ons straatbeeld zijn verdwenen. De redactie kwam al inventariserend vrij snel tot de conclusie dat het om veel meer dan vijftig objecten gaat die in die halve eeuw zijn verdwe nen, dus moesten er keuzes gemaakt worden. De Aloysiusschool, de katholieke jongensschool op de hoek van de Noordsingel en de Box- hornstraat, heeft het boek niet gehaald. Dat realiseerde ik me toen ik me wat verder verdiepte in de oprichtingsperiode van onze Geschied kundige Kring en me afvroeg wat ik me zelf nog herinner van die peri ode. Ik zat toen als elfjarige bij de broeders Pius en Bartholomeus in de zesde klas van de Aloysiusschool. Voor de jongere lezers: ik was niet twee keer blijven zitten, maar groep acht heette toen de zesde klas. Mijn lagere school (zoals een basisschool toen heette) was geen bijzonder gebouw en het werd letterlijk en figuurlijk gedomineerd door de aangrenzende Martelaren van Gorkumkerk met zijn hoog oprijzen de apsis. Terzijde: iedereen die daar als kleine jongen naar school is gegaan zal zich de pleekes nog kunnen herinneren, een rijtje urinoirs achter klapdeurtjes in een hoek van de speelplaats, die toen nog de cour genoemd werd. Het was een tijd waarin er enorme veranderingen plaatsvonden, zowel maatschappelijk als in de directe leefomgeving. Van dat laatste kreeg ik als kind natuurlijk het meeste mee. De sloop van Thalia, de bouw van de Lucernaflat, de sluiting van de St.-Joseph- kerk, de aanleg van de nieuwe haven en later de Westersingel, dat wa- Inleveren kopij voor Waterschans 4, 2018: vóór 1 november De Waterschans 48ste jaargang nr. 3, septemberi 2018 Kwartaaltijdschrift van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom ISSN 0926-3918 Oplage: 1300 exemplaren De Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom www.geschiedkundigekringboz.nl webmaster: Laurijs Weyts: webteam0geschiedkundigekringboz.nl Postbus 280, 4600 AG Bergen op Zoom Secretaris: Sjef de Wit Holleweg 65 4623 XB Bergen op Zoom tel: 0164 - 257307 e-mail: secretaris@geschiedkundigekringboz.nl Penningmeester: Jos van Rijn Het Gilde 7 4661 MB Halsteren Tel.: 0164-683418 e-mail: penningmeester0geschiedkundigekringboz.nl Bankrekening 24 05 922 IBAN NL91 INGB 0002 4059 22 Ten name van: Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom Contributie 27 euro (minimaal) per jaar Erelid Dr. W.A. van Ham Ledenadministratie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Overige bestuursleden Rob Franssen Jan Hopstaken Ria Huisman Flores Remijn Willem van Rooij Marc van der Steen Redactie van De Waterschans: René Asselbergs Jaap Dekker redactiesecretarisj Bart van Eekelen Margot Franken Jan Peeters (hoofdredacteurj Daphne Valentijn Redactiesecretariaat Jaap Dekker Ansjovislaan 27 4617 AN Bergen op Zoom tel.: 0164-237572 e-mail: j.j.j.dekker0home.nl Toezicht distributie Jos van Rijn zie adresgegevens penningmeester Ontwerp De Werkkamer Bergen op zoom Omslag: De Heerenkamer achter het stadhuis, vóór de restauratie, foto Jan Weyts. Layout-vormgeving/druk Twigt GrafiMedia - Moordrecht

De Waterschans | 2018 | | pagina 2