mogelijk in de oorspronkelijke staat terug gebracht (afb. 6).19 De hoofdarchitect namens de Rijksdienst voor de Monumentenzorg (die nauw betrokken was bij de uitvoering) was Elias Canneman. Het aannemersbedrijf dat het werk uitvoerde was Huurman B.V. uit Delft. De restauratie en reconstructie van de voorgevel werden volgens K.H. Lehmann (bouwdirectie) geheel gebaseerd op het plan van Marot (uit 1715).20 Volgens Van Zoest en Van Eck werd de reconstructie gebaseerd op zowel de anonieme ontwerptekening uit 1715 die aan Marot werd toegeschreven als op een getekend stadsin- terieur van Daniel Marot jr. uit de eerste helft van de achttiende eeuw.21 Ook het balkon werd gereconstrueerd volgens de originele ontwerp tekeningen van Marot. Van de oorspronkelijke, houten onderdelen was niets meer aanwezig en dus moesten alle onderdelen nieuw gemaakt worden. Het gereconstrueerde balkon bestaat uit een houten constructie met daarbinnen een smeedijzeren hekwerk, dat handgesmede ornamenten heeft en deels is verguld. De zand stenen kraagstenen werden opnieuw verankerd in de gevel. Dit gebeurde in 1 964-1 965.22 Er was daarom niet langer plaats voor het uit circa1785 daterende balkon en het bijbehorende ijzeren hek.23 Deze onderdelen werden bij het aanne mersbedrijf opgeslagen. Het Markiezenhof Bij de restauratie van Het Markiezenhof (1963 1987) was een ontwerp gemaakt voor een bal kon in de classicistische gevel.24 Dat ontwerp is echter nooit uitgevoerd. Er kwam immers een origineel exemplaar beschikbaar. Zoals het destijds niet ongebruikelijk was in de restau ratiewereld, werden originele bouwfragmenten herplaatst. Het balkon en ijzeren balkonhek uit Huis Schuylenburch kregen daarom een plaats in de classicistische gevel van het Markiezenhof. Bij de herplaatsing van het Haagse balkon in het Markiezenhof is geen rekening gehouden met de familiale connectie van de familie Van Sypesteyn, omdat het om stilistische redenen Afb. 6. Ontwerp voor de restauratie van een deel van de voorgevel van Huis Schuylenburg met reconstructie van het balkon uit 1785. Detail met voor-, zij- en onderaanzicht, tekening door H.J.B., juni 1966. De Waterschans 3 - 2018 132

De Waterschans | 2018 | | pagina 32