4 i i. t 3 - gebeurde. De classicistische gevel van het Markiezenhof (gebouwd in 1709-1711) is in de zelfde stijlperiode te plaatsen als Huis Schuy- lenburch (gebouwd in 1715), maar de eerste is in de Franse stijl gebouwd en de tweede in de Hollandse. Hoewel men het balkon uit circa 1785 niet vond passen bij Huis Schuylenburch, paste het kennelijk wel in het Markiezenhof. Met een balkon wilde men de gevel wellicht op nieuw completeren. Waarom het balkon in Bergen op Zoom terecht is gekomen, behoeft nauwelijks uitleg wanneer men ten eerste bedenkt dat de restauratiearchi tect van Huis Schuylenburch dezelfde persoon was als die van het Markiezenhof. Vanaf 3 de cember 1968 (toen de restauratie van Schuylen burch recent was voltooid) nam architect Elias Canneman deel aan de bouwvergaderingen van de restauratie van het Markiezenhof en van augustus 1970 tot het einde van het project (in mei 1987) was hij de architect ervan.25 Hij heeft ook vele andere achttiende-eeuwse onderde len weten te herplaatsen in het Markiezenhof. Ten tweede was het aannemersbedrijf bij Huis Schuylenburch genaamd Huurman N.V. ook de hoofdaannemer van de restauratie van het Markiezenhof. Het oude hek en de oude balkon- steunen van Huis Schuylenburch lagen tot 1969 opgeslagen bij Huurman.26 Op 19 augustus 1969 werd besloten om het giet ijzeren balkonhek met bijbehorend bronzen giet werk in het Markiezenhof te plaatsen (afb. 7).27 Ook twee originele, achttiende-eeuwse ijzeren consoles of balkonsteunen werden herplaatst. Er moesten slechts "twee smalle eindstukken" worden weggelaten om het passend te maken.28 Dit hield in dat de twee buitenste vakken van het middelste frame werden verwijderd (verge lijk afb. 4 en 8). Op 16 september 1969 was het balkonhek van Huurman aangevoerd en was inmiddels gebleken dat het hek "vrij zwaar" is. Daarom moest extra aandacht worden besteed aan de bevestigingsconstructie van zowel het hek als de steunen.29 Op 21 april 1970 werd dan ook besloten om de balkonplaat van teakhout te maken en om deze plaat niet met een loden dekblad te bedekken, "om niet onnodig gewicht aan te brengen en omdat het niet eenvoudig is Afb. 7. Ontwerp voor de montage van het balkon uit 1785 aan de classicistische gevel van het Markiezenhof, detail met voor- en zijaanzicht. Tekening A. Koens, april 1970. 'uit, oqtfc. 133 De Waterschans 3 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 33