om een beëindiging voor het lood te vinden op het profiel van de plaat". De houten plaat (die 11,5 cm dik is en gemaakt van moulmain-teak) alleen weegt al ongeveer 300 kg en het gehele balkon weegt 1.200 kg. Zowel het ijzer als het hout zou geheel beschilderd gaan worden, zo was het plan.30 Het ijzer werd eerst gestraald en gemetalliseerd alvorens beschilderd te worden. In 1970 werd besloten om het balkonhek, de (inmiddels gewijzigde) balkonsteunen en de ijzeren hekjes voor de ramen in de classicis tische gevel zwart (met groen erdoor) te gaan schilderen en de houten balkonplaat zandkleu rig. Uitsluitend op het loofwerk van het balkon hek wilde men bladgoud toepassen.31 Er werd in 1970 met gele verf geëxperimenteerd om proef ondervindelijk vast te stellen hoeveel bladgoud op het balkonhek wenselijk was. Kort daarop werd besloten om de definitieve keuze tot 1971 uit te stellen, wanneer de gevel afgeschilderd zou gaan worden.32 Over de balkonhekjes had men bedacht: "een spaarzame toepassing van bladgoud hierop zal zeker de verfraaiing van deze gevel ten goede komen."33 Eind 1972 en begin 1973 voerde men hierover wederom discussie. De kleuren van de hekjes en de hoeveelheid van daarop toe te passen bladgoud waren onderwerp van gesprek, even als de mogelijkheid om twee loden tuinvazen bij deze tuingevel eveneens met bladgoud te beplakken.34 Burgemeester L.J.M. van de Laar wilde op basis van bekende voorbeelden (paleis Lange Voorhout en de Koninklijke Schouwburg, beide in Den Haag) het balkonhek en alle ven sterhekjes geheel met bladgoud beplakken, maar architecten Canneman en De Wilde wil den terughoudender zijn, omdat zij vreesden dat het te veel goud zou worden. Kennelijk was hun twijfel niet groot genoeg om het voorstel van Van de Laar niet als besluit aan te nemen.35 Een argument voor de toepassing van blad goud was dat het edelmetaal het ijzer en lood beter beschermt dan verf. Het afwerken van de hekjes en het afschilderen van de tuinge vel werd zo lang mogelijk uitgesteld, zo werd begin 1973 besloten.36 Het balkonhek werd, net als de vensterhekjes in de zelfde gevel, in 1973 geheel met bladgoud bekleed. Door onbekende oorzaak zijn ze gaan roesten en moest de bekleding van bladgoud in 1986, nog voordat de restauratie geheel was voltooid, bij 18 hekjes al worden gerestaureerd. Dat werk werd uitgevoerd door Schildersbedrijf Ad Cloïn. De vensterhekjes werden, volgens voorstel van Canneman, geheel donkergroen geschilderd en alleen de centrale ornamenten werden opnieuw met bladgoud beplakt. Het balkonhek met on dersteuningen bleef toen ongewijzigd (afb. 8).37 In deze toestand is het balkon tot op de dag van vandaag te bewonderen (afb. 9, 10). Conclusie Jan Peeters concludeerde in 2015 al: "Het aar dige is dat deze voorbeelden twee generaties betreffen van dezelfde familie."38 Nu blijkt dat niet alleen twee opeenvolgende generaties, maar ook drie leden van de familie Van Sypes- teyn (in)direct met Bergen op Zoom verbonden zijn. - Maria de Lange, echtgenote van Cornelis As- canius van Sypesteyn, had zich in 1732 laten portretteren door Frans Decker met in het verschiet gezicht op Bergen op Zoom, omdat zij in Bergen op Zoom was geboren. Dit ge schilderde stadsprofiel bleek echter verouderd te zijn. - Haar dochter Maria Machteld woonde met haar echtgenoot Pieter van Schuylenburch in Haarlem. Maria Machteld vormt niet al leen een schakel in de tijd, maar ook in de connecties met Bergen op Zoom. Zij en haar echtgenoot bezaten in Den Haag een deel van Huis Schuylenburch, waarvan later het balkon in het Markiezenhof werd geplaatst. En zij hertrouwde in het kasteel van Renesse, Moermond, dat zij had geërfd van haar eerste echtgenoot. - Een zoon van Maria de Lange en broer van Maria Machteld was Cornelis Ascanius V van Sypesteyn. Hij erfde de heerlijkheden Renesse en Moermond, inclusief het gelijknamige kasteel. Het kasteel Moermond werd in zijn opdracht vereeuwigd: dit is het element dat door Jan Peeters is geïdentificeerd in een van <Afb. 8. Van links naar rechts: koningin Beatrix, commissaris van de koningin Houben, burgemeester Zevenbergen en res tauratiearchitect Canneman op het balkon bij de voltooiing van de restauratie van het Markiezenhof. Foto Thom van Amster dam, 1987. 135 De Waterschans 3 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 35