Bergse omgekomen bij bombardement in Nijmegen Marianne de Hoogh-Andriessen Soms komt een verhaal vanzelf naar je toe. Naar aanleiding van mijn vorige artikelen werd ik aan gesproken door Kees Klaassen. Hij vertelde mij het trieste verhaal van zijn oudste zusje Lena.1 Zij was omgekomen in de Tweede Wereldoorlog tijdens een bombardement in Nijmegen. Hij vroeg of ik daar meer over wist. Op dat moment niet, dus ging ik op onderzoek uit. Helena Petronella Klaassen, roepnaam Lena, werd geboren op 31 augustus 1918 als oudste dochter in het gezin van Johannes Jacobus Klaassen en Catharina Demmers. Zij had twee oudere broers, Janus en Marijn, en kreeg na haar geboorte nog een zusje Sjaantje en een broertje Kees. Lena groeide op tot een leuke meid met veel humor. Na de lagere school ging ze naar de naaischool bij de nonnen.2 Nadat ze een tijdje thuis was gebleven om haar moeder te helpen bij het huishouden, ging ze naar de Kaa-Bee-Bazar. Daar werkte zij als winkeljuf frouw op de chocolaterie-afdeling. Ook haar zus Sjaantje werkte hier. De winkel was gevestigd in de Bosstraat op nummer 40. Deze zaak werd in 1937 gestart door Hendrik (Hein) van Tilburg, die al een zaak had in Oosterhout. Kaa en Bee zijn de fonetisch gespelde initialen van Kleine Bazar.3 De winkel was open van acht uur 's morgens tot acht uur 's avonds en zaterdags zelfs tot tien uur. Maar 's maandagsmorgens was het per soneel vrij. De personeelsleden hadden het erg gezellig onder elkaar en gingen wel eens ge zamenlijk op stap. Kees wist te vertellen dat de verkoopsters als vriendinnen zondags op stap gingen naar de Duintjes. Samen fietsen deden ze ook. Een nieuwe fase in Lena's leven begon toen au tobusbedrijf De Vitesse conductrices zocht. Dat leek Lena blijkbaar wel wat. Ze solliciteerde en werd aangenomen. N.V. Vitesse was geen onbe kende naam in Bergen op Zoom. Dit bedrijf had namelijk in 1941 de buslijn van Bergen op Zoom naar Roosendaal overgenomen van busbedrijf Thorenaar. N.V. Vitesse was gevestigd in Oirschot en bediende vooral Midden- en Oost-Brabant. Het gevolg van het feit dat Lena werd aange nomen was wel dat zij naar Eindhoven moest verhuizen. Maar dat vormde voor haar geen bezwaar. Zij ging bij de familie Latour in de kost en de families Latour en Klaassen raakten be vriend. De familie Latour kwam regelmatig naar Bergen op Zoom. Zo kwam het dan ook dat zoon Toon Latour tijdens de Tweede Wereldoorlog bij de ouders van Lena ondergedoken zat. Na een hevig ongeluk met de bus op het tra ject Eindhoven-Nijmegen in 1943, waarbij Lena ernstig gewond raakte aan haar linkerarm, was ze een aantal maanden thuis. Gelukkig knapte Afb. 1. Portret van Lena Klaassen, foto collectie familie Klaassen. De Waterschans 3 - 2018 138

De Waterschans | 2018 | | pagina 38