ze goed op en in januari 1944 kon ze weer aan het werk. Op dinsdag 22 februari had ze dienst op een rit naar Nijmegen. Ze was rond de mid dag in Nijmegen en ging naar haar vriendin Jo van de Geijn uit Wijchen. Lena kende haar omdat Lena's broer Marijn daar in de kost was. Jo werkte op het Lokale belastingkantoor, zodat een gezamenlijke lunch gemakkelijk te regelen was. Tijdens de lunch klonk er een luchtalarm. Nadat het sein veilig was gegeven, gingen de mensen de straat weer op en Jo bracht Lena naar de bushalte op het stationsplein. Net op dat moment volgde er een vreselijk bombarde ment. Er waren ruim 800 doden te betreuren, onder wie Lena en Jo. Het werkelijke aantal do den ligt waarschijnlijk nog hoger, omdat onder duikers niet meegeteld konden worden. Dit bombardement was uitgevoerd door de United States Army Air Forces. Een groot deel van de historische binnenstad van Nijmegen werd door de Amerikaanse vliegers verwoest, waaronder de Grote of Sint-Stevenskerk. Ook de Sint-Augustinuskerk en het spoorwegstation werden ernstig beschadigd. Lang werd dit van officiële zijde een "vergissingbombardement" genoemd, alsof Nijmegen het verkeerde doelwit was.4 Historisch onderzoek heeft echter uitge wezen dat de aanval doelbewust was gekozen, maar dat het slecht was uitgevoerd.5 Om te weten wat er precies aan de hand was, moeten we terug naar de ochtend van 22 fe bruari om 9.20 uur, toen vanaf de vliegbasis RAF Bungay bij het Engelse dorpje Flixton 177 Amerikaanse bommenwerpers van het type B-24 Liberator opstegen, begeleid door enkele tientallen jagers van de types P-38, P-47 en P-51. Zij vlogen richting de Duitse stad Gotha met als doelwit de Gothaer Waggonfabrik, waar onder andere Messerschmitt-jachtvliegtuigen werden gemaakt. Hiervoor moest men vier uur Afb. 2. De kinderen van het gezin Klaassen. Van links naar rechts Marijn, Sjaantje, Kees, Lena en Janus. Foto collectie familie Klaassen. 139 De Waterschans 3 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 39