lefoniste, die normaal gesproken de hulpverle ning aanstuurde tijdens de aanval, omgekomen. Zonder haar kwam de communicatie veel trager op gang. Verder waren er veel waterleidingen verwoest, waardoor bluswerkzaamheden een stuk lastiger werden en langer duurden en tientallen mensen die nog in leven waren, maar onder het puin vast zaten, omkwamen toen het zich verspreidende vuur hen bereikte voordat het kon worden geblust. Dit alles samen zorgde ervoor dat het geallieerde bombardement op Nijmegen bijna evenveel burgerslachtoffers eis te als het Duitse bombardement op Rotterdam in het begin van de oorlog.8 Kees Klaassen herinnert zich als de dag van gisteren dat de familie in de loop van donderdag te horen kreeg dat Lena vermist en vermoe delijk dood was. Haar moeder was daar zo van geschrokken dat zij er haar leven lang last van heeft gehad. Kees vertelde dat zijn broer Janus naar Nijmegen ging en Lena aantrof in het vei linggebouw, tussen de andere dodelijke slacht offers die daar ter identificatie naar toe waren gebracht.9 Op 26 februari werd er in Nijmegen een algemene begrafenisplechtigheid gehouden voor alle slachtoffers. Voor deze plechtigheid had de burgemeester van Nijmegen onder meer de volgende maat regelen aangekondigd: "Een kist van een niet geïdentificeerd slachtoffer zal als symbool ter aarde worden besteld op de algemeene be graafplaats aan den Graafschenweg. Het ver trek naar de begraafplaats geschiedt uit het ge bouw der Vereeniging aan het Keizer Karelplein, waar ook de gelegenheid bestaat bloemenhulde te brengen. De stoet vertrekt om 14.00 uur. De naaste familieleden van overledenen zullen in de gelegenheid worden gesteld den stoet te voet te volgen. De familieleden kunnen te dien einde samenkomen om 2 uur op de plaats, waar de baar in de Vereeniging staat opgebaard. Andere belangstellenden kunnen achter de familiele den den stoet volgen. Op de begraafplaats zelf zullen eenige sobere woorden worden gespro ken, gevolgd door de plechtigheden, zoowel van Katholieke als van Protestants kerkelijke zijde. Afb. 6. Een Amerikaanse B-24 Liberator, foto http://www.stmed.net. De Waterschans 3 - 2018 142

De Waterschans | 2018 | | pagina 42