Door een luidspreker-installatie wordt ervoor gezorgd, dat het gesproken woord ook duidelijk tot diegenen doordringt, die geen plaats kunnen vinden op de begraafplaats zelf. Daar het de gezamenlijke begrafenisonderne mingen volkomen onmogelijk is om het groot aantal kisten op normale wijze ter aarde te bestellen, zullen de kisten van alle bombarde mentsslachtoffers worden overgebracht naar de begraafplaats aan den Graafschenweg vóór de symbolische kist daar arriveert. Daar velen speciale wenschen hebben ten aanzien van de laatste rustplaats der overledenen en daarvoor reeds de wensch te kennen hebben gegeven, zullen zij in de gelegenheid worden gesteld de kisten hunner overleden familieleden nader hand over te brengen naar deze door hun ge- wenschte rustplaats."10 Lena's vader en haar broers Janus, Marijn en Kees zijn naar deze algemene begrafenis plechtigheid geweest. Die vond plaats in De Vereeniging.11 Te voet ging de stoet vandaar naar de Graafseweg, waar de kisten in rijen voor de graven opgesteld stonden. De familie had het nummer van de kist gekregen en heeft er bij gestaan toen geestelijken van diverse religies een dienst hielden. De Nijmeegse courant deed verslag van deze trieste begrafenisplechtigheid: "Tienduizenden inwoners van Nijmegen hebben zaterdagmiddag een laatsten groet gebracht aan eenige honderden slachtoffers van het bombardement, dat op 22 Febr. de stad geteis terd heeft. Langs de route die de stoet volgde, stonden de menschen dicht opeen, in eerbiedig zwijgen en velen konden hun ontroering niet bedwin gen bij het aanschouwen van deze lange rij van bleeke, stille bloedverwanten der dooden. Het was een stoet van bijna een kilometer lengte, Afb. 7. De begrafenisplechtigheid aan de Graafseweg te Nijmegen, foto Netwerk Oorlogsbronnen 143 De Waterschans 3 - 2018

De Waterschans | 2018 | | pagina 43