K 584 druk. Ds. van Selms wees er op dat deze ramp een behoefte aan troost heeft doen ontstaan. Deze troost is te vinden in de Heilige Schrift waaruit hij enkele gedeelten voorlas op te ein digen met gebed. Als eerste bracht ds. Schrei- der een groet aan den dooden, dan de andere autoriteiten, die vervolgens de begraafplaats verlieten, evenals de enkele andere belangstel lenden, die niet tot de familie der slachtoffers behoorden. Onder hen bevond zich de heer J.A.H. Steinweg, oud-burgemeester van Nijmegen, die op dezen dag te midden van zijn vroegere gemeente ambtenaren had willen zijn. De verwanten der dooden bleven nog op de begraafplaats in stille overpeinzing. Deze teraardebestelling was van een indrukwekkende eenvoud. Het kwam ons voor dat 't gemeentebestuur er in geslaagd was door deze wijze van regelen de plechtigheid een waardig verloop te doen hebben, waardoor de nagedachtenis van de honderden slachtoffers ten volle geëerd werd".12 Ook Radio Oranje schonk tijdens de uitzending van 28 februari 1944 aandacht aan de verschrik kelijke gebeurtenis. In de krant De Zuid-Wil lemsvaart vinden we een kritisch bericht over de "deelneeming" van Radio Oranje"Wanneer wij hedenavond terug zien op het geallieerde offen sief van de vorige week dan gelooven wij, dat dit overzicht door velen onzer luisteraars vooral in eenige steden in het Oosten van ons land, met zeer gemende gevoelens wordt aangehoord. Wij hebben echter het vertrouwen, dat zij zullen begrijpen, dat de radio waarnaar ook de vijand luistert, niet het geschikte middel is, om nader in te gaan op een betreurenswaardige aangele genheid, die evenals vorige gevallen de actieve aandacht van onze regeering heeft". Kon er wel een schameler troost gegeven worden aan de nagelaten betrekkingen van de slachtoffers van Nijmegen? En het volmaakt zinlooze bombarde ment durft men een "betreurenswaardige aan gelegenheid" noemen!", aldus de reactie van deze krant.13 Lena Klaassen werd op vrijdag 3 maart 1944 in Bergen op Zoom herbegraven. Er werd een afscheidsdienst voor haar gehouden in de Lourdeskerk op het Fort. Het gezin Klaassen woonde tegenover de kerk. De lijkwagen met Lena erin bleef voor de deur van de kerk staan, omdat zij de kerk niet meer in mocht. Want vol gens de regels van de katholieke kerk mocht het stoffelijk overschot van iemand voor wie er een uitvaart was geweest en die begraven was geweest niet nogmaals een kerk worden bin nengebracht. Kees zal nooit meer het vreselijke tafereel vergeten van zijn moeder die nauwelijks vier meter van haar dochter stond en haar niet meer mocht zien. Lena Klaassen, een jonge vrouw in de bloei van haar leven, was een van de slachtoffers van de Tweede Wereldoorlog. Noten Gedenk in Uvra Godvruchtige gebeden de zfiel van Zaliger, Mejuffrouw HELENA PETRONELLA KLAASSEN Geboren te Bergen op Zoom 31 Auguslus 1913 en overleden 1e Nijmegen 22 Februari 1944 en be graven op de R K, Begraafplaats te B.o.Zaom Dp Vrhdag 3 Maart 1944, Lief van de Katholieke Actie Weggemaaid als een bloem des velds door da zeize. zoo sneed plotseling de onverbiddelijke dood mijn leven aL Heer, hier ben ik,Gij immers heb! mij ge roepen Ik ben bereid. Vader, vol vertrouwen op Uwe gnddelijks Barmharlrgheickom ik lot U, Goede Vader en liefste Moeder, moge ons H Galoof uw smartelijk loed vc-zaehtan en heüigen. Wilt niet treuren over mijn dood. Ik leef in den Hemel. Daar wacht ik U, Daar kan ik U betar ver guidon al wat UW zorgvolle lit tde voor mij op aarde deed. Daar zullen wij na korten 1 ijd elkander weder zien. om vereenigd te b' ijven in eon onvarslo or baren vrede en een euuwige i l Ide. Bidt mei mij in chris telijke berusting; Gods H. Wi, geschiede. Beminde Broers on Zuster, ik verlaat da wereld, maar wij zijn niet gescheiden. Wij blijven vereenigd door liefde en gebed. Meer dan ooil leErl da we re id var Ihans, dal alias hier vergankelijk '3 en van konen duur. En dan volgt de eeuwigheid. Leeft daarom zóó. dal Ge U aan gelukkige eeuwigheid verzekert, op welk tijdstip de dood U ook moge varrassen. Eert Vader en Moeder* al da dagert van hun teven bemint elkander en vergeet mij niet in uwe gebeden. En gij allen, die mij liefhad! bid voor mij ik bid voor U, opdat we uans samen mogen neer kielen voor den troon van Jezus en Maria, Vaarwel da.i alten, tot in den Hemel. Mijn Jezua barmhartigheid, O, L Vrouw v. Lourdes, Koningin v. d. Vrede b,v.o. R, I. P. Afb. 10. Bidprentje van Lena Klaassen, achterzijde, collectie familie Klaassen. 1 Langs deze weg wil ik Kees Klaassen en Carin Gillesen hartelijk bedanken, omdat zij alles wat ze wisten over Lena met mij wilden delen. De Waterschans 3 - 2018 146

De Waterschans | 2018 | | pagina 46