De zuilen van de Heerenkamer Jan Weyts Bij archiefonderzoek kwam de schrijver op het spoor van de waarschijnlijke herkomst van de zui len die verwerkt zijn aan een in 1638 opgericht gebouw aan de achterplaats van het Stadhuis van Bergen op Zoom. Achter het Stadhuis Ligt een binnenplaats. Aan de oostzijde daarvan staat een gebouw dat be kend staat als de Heerenkamer (afb. 1, 2, 3). Het werd in 1638 gebouwd als nieuwe vergaderruim te voor burgemeesters en schepenen.1 De ver gaderzaal voor de Brede Raad, een voorloper van de Gemeenteraad, was de huidige Witte Zaal van het Stadhuis, toen ook Heerenkamer ge- noemd. Op de begane grond was er aanvanke lijk een open galerij, die in 1 702 met muurwerk afgesloten werd van de binnenplaats. In de uiterste traveeën werden toen deurkozijnen geplaatst, in de overige raamkozijnen op een borstwering van vier voeten hoog.2 Die nieuwe ruimte werd ingericht als werkkamer voor stads- werklieden. Op de verdieping lag de nieuwe vergaderkamer. Inwendig werd die kamer fraai afgewerkt. Onder de moerbalken3 die voorzien zijn van renaissance-sleutelstukken4, overeen komend met die in de voorzalen van het Stad huis, zijn fraaie gebeeldhouwde consoles aan gebracht (afb. 4). Er is ook schrijnwerk gemaakt, wellicht in de vorm van een lambrisering en betimmeringen.5 Voor de schoorsteen zijn schouwschenkels aangebracht.6 Verder is er destijds een "Ieeren cleet" geschilderd, waaruit afgeleid mag worden, dat er goudleer behang sel is geweest7 Voor de verdere aankleding is Afb. 1. Voorgevel van het gebouw van de Heerenkamer, na de restauratie, foto Jan Weyts. Afb. 2. Huidige interieur van de Heerenkamer, foto Jan Weyts tAfb. 3. De begane grond van het Stadhuis, plattegrond uit 1890, collectie West-Brabants Archief. De Heerenkamer is blauw ingevuld door de auteur. De Waterschans 3 - 2018 108

De Waterschans | 2018 | | pagina 8