Hofzaallezingen Jeugdmonumentendag voor volwassenen Logendag Bergen in brokken In maart vonden traditioneel de vier Hofzaallezingen plaats. Eoeiende sprekers zorgden telkens voor een bijna uitverkochte Hofzaal. De jaarlijkse geschiedenisquiz de veertiende editie, deed op 13 april de hersencellen van de 23 deelnemende teams van maximaal zes personen behoorlijk kraken. Vanwege het vijftigjarige jubileumjaar hadden do vragen vooral betrekking op de laatste vijftig jaar. De vragen gingen niet uitsluitend over Bergse zaken maar d:verse wereldgeceurtenissen rondom 1963 waren erin verwerkt. Het team van de Vereniging Binnenstad ging er met de eerste prijs vandoor. Plaats van handeling was de Stoelemat. Een van de hoogtepunten was do .Jeugdmonumentendag voor volwassenen. De zonovergoten Bergse binnenstad was eventjes terug in middeleeuwse tijden. Ruim 150 vrijwilligers van de Stichting Jeugdmonumentendag zorgde cp zondag- m ddag 10 juni voor een bijzonder spektakel op tal van historische iocaties. Kinderen. ouders, grootouders en vele andere bclargstellenaen heoben genoten van de optredens Twee bijzondere belangstellenden waren de Bergse stadsreuzen Jan metten Lippen en zijn gemalin Trui van de Toren. Ze waren zeer geïnteresseerd, want ze liepen vol opwinding van het Markiezenhof naar de Gertrudiskerk en ter ug! De reguliere Jeugdmonumentendag maakt op alle kinderen van groep zes een onuitwisbare indruk. En aat gebeurde op zondagmiddag 10 juni ook: het spel is namelijk ongewijzigd gespeeld zodat je net aoor ae oger van een tienjarig kind beleefde. Meer dan vierhonderd mensen hebben ruim duizend gratis tickets afgenomen voor de voorstellingen en spelen van de Jeugdmunumentendag voor volwassenen. Cp 20 september was de werkgroep School voor Geschiedenis gastheer van ae jaarlijKse Logendaq. Het is een moment om ervaringen uit te wisselen, nieuwe ideeën oo te deen en nader kennis te maken met ae stad van de organiserende werkg-oep Twee derde van ae vijftien scholen voor gesch'edenis in Nederland was present. Ce ongeveer 35 deelnemers hebben de wandeling langs gebouwen met een herbestemming als zeer informatief ervaren. De academische zitting op zaterdag 29 september werd een echte academische opening van het schooljaar 2C18 - 20" 9. Han van der Horst bracht een zeer geanimeerd vernaai over de funaamentele maatschappelijke veranderingen in de jaren vijftig zestig an zeventig. Hij wist de ongeveer hondeid aanwez.gen van begin tot eind te boeien in de Ontmoetingskerk. Het tweejaarlijkse ledengeschenk van de Geschiedkundige Kring heet Bergen in brokken. Het boek behandelt vijftig locaties in de gemeente Bergen op Zoom waarvan het oorspronkelijke geDCuw is gesloopt of bestemming is verawenen. Aan de hand van veel beeldmateriaal [4-30 afbeelcingen) b^ergen de veertien auteurs de locaties tct leven. De lezer zal veel 'oh ja' momenten beleven. Het kloeke boek telt 308 pagina's. De totstandkoming van Bergen in brokken past precies in het motto van het gouden jubileumjaar: 'voor leden door leden'. Met een groep van zo'n vijftien leden zijn 175 locaties ODgesomd d,e in de laatste vijftig tot zestig jaar zijn gesloopt. Vanwege het gouaer jubileum is het aantal locaties teruggeoracht naar vijftig. Ze zijn verdeeld over zes categorieën: openbare ruimte en openbare voorzieningen, bedrijvigheid en industrie, wonen en zorg, horeca en ontspanning, onderwijs, religie. De opzet van elk artikel gaat volgens een vast stramien mits de informatie beschikbaar is: bouw (reden, opdrachtgever, architect, bouwer], gebruik sloop Iredon, sloper) en de nieuwe bestemming van de grond na de sloop (reden, opdrachtgever, architect, bouwer). Het beeldmateriaal sat idealiter ae bouw, het gebruik de sloop en nieuwbouw zien Een a-tikei heeft een lengte van vier tot acht pagina's en telt gemiddeld acht afbeeldingen. De app, die de verhalen uit verhjlenspokkelaar.nl op locatie zichtbaar zou maken, is uiteindelijk niet gelanceerd, omdat het aantal verhalen op de website te gering is geoleken voor een goed werkende applicatie. Ook de ooqst van de 'verhalenverteldagen' die wenden georgan;seerd bleef achter bij de verwachtingen. Het project kan over.gens tater opniejw opgepakt worden, maar dat heeft alleen zin als er voldoende inhoud is gegenereerd. En u heeft natuurlijk nog een uitgave van De Waterschans tegoed, waarin nog eens teruggekeken wordt op vijftig jaar Geschiedkundige Kring. Dat zal dus het allerlaatste onderdeel worden van het jubileumprogramma waarmee de viering van vijftig jaar Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom dan echt ten einde komt. 3

De Waterschans | 2018 | | pagina 3