Dr. Mark Bokhorst De Brabantse Wal als Nederland in het klein Drs. Marco Vermunt Archeologisch onderzoek naar het kasteel van Wouw Prof. dr. Paul Schnabel Hoe eigenaardig is Nederland? Luchtfoto fort Henricus eind juni 98. Foto: Niek Perdaems (met drone) Dinsdag 2' maart Donderdag 11 aoril In West-Brabant tussen Halsteren en Putte bestaat de overgang van de hoge zandgronden naar het veet nattere lage deel van Nederland uit een stciirand: een wal of zoom Dergelijke hellingen vinaen wè ook bij de stuwwallen van Midden-Nederland en in Zuid-Limburg. Op de Wal vinden we bossen er. stuifzand-complexen met meren, onderaan de Wal vooral veel klei en bij Woensdrecht/Calfven zelfs ook een beetje veen. Kunnen we stellen dat het gebied rond de Brabantse Wal in fysisch-geografische zin als Nederland in het klein kan worden beschouwd? Of is hier iets uitzonderlijks aan de hand? Een van de grootste archeologische monumenten van Brabant en misschien ook het onbekendste, is het kasteelterrein van Wouw. Het kasteel was het bezit van Gerard van Wesomaal, eerste heer van Bergen op Zoom vanaf 1287. Later werd het het hoofdverblijf van Jan III van Glymes. Die liet het uitbouwen tot een kolossale fortificatie met een omvang van meer dan vijf hectare. In da zeventiende eeuw viel het kasteel geleidelijk ten prooi aan de sloophamer. Van 2016 tot 2018 is het terrein opgegraven en dat heeft een ware schat aan informatie over het kasteel en zijn bewoningsgeschiedcnis opgeleverd. Meer dan welk ander land ook is Nederland gemaakt en ook steeds weer vermaakt door de bewonei s van het land. Dat geldt niet alleen voor het natte en lage deel van het land, maar ook voo- de gebieden waar geen strijd tegen het water gevoerd hoefde te worden. Vaak wordt gedacht dat het vlakke en geordende karakter van het in 1000 jaar tot stand gekomen landschao ook bepalend is geworden voor Nederlands 'geestesmerk', zoals Johan Huizinga dat noemde. Het is interessant om ook de mogelijkheid te onderzoeken dat juist door de menselijke invloed het land steeds meer zelf de eigen aard van de Nederlander weerspiegelt. De volgende vraag is dan of de schilderijen op de tentoonstelling daarvoor ook aanwijzingen bevatten. De lezingen vinden plaats in Museum Het Markiezenhof, Steenbergsestraal 8 te Bergen op Zoom en duren van 20.00-22.00 uur. De zaal is open vanaf 19.30 uur. Vanwege het vierde lustrum zal er een vijfde lezing aan de reeks worden toegevoegd (die van Paul Schnabel). Bij aankoop van een complete set lezingen 27,50 inclusief koffie/Lheej krijgl u deze vijfde leziny er gratis bij. In de voorverkoop zijn alleen kaarten voor de gehele reeks te verkrijgen. Deze zijn te koop bij de cultuurbalie van het Cultuurbedrijf ISteenbergsestraat 6) vanaf vrijdag 11 januari (dinsdag tot en met zondag van 11.00 tot 17.00 uur) en bij de bovengenoemde andere organisaties. Wanneer er nog kaarten voorradig zijn, is net vanaf woensdag 6 maart mogelijk om kaarten per lezing te kopen, deze kosten €10,- per stuk (op=op). U kunt net vooraf reserveren Voor vragen kunt u mailen naar lezingenreeksl3bergenopzoom.nl of bellen naar Yolande Kortlever (0166-277077). 7 Dinsdag 2 april

De Waterschans | 2018 | | pagina 7