zoekersaantaL per maand ruim onder de 100.33 Het is dan ook niet verwonderlijk dat "het Mar- kiezaat" diverse malen in circulaires en pam fletten de Bergenaren opriep om lid of donateur te worden. Soms werden leden persoonlijk aangeschreven of werd een bepaalde groep burgers benaderd waarbij hen werd gevraagd een geldelijke bijdrage te leveren. In februari/ maart 1 932 verscheen ter gelegenheid van de opening van het Gemeentemuseum een open brief "aan de inwoners van Bergen op Zoom" (zie afb. 4). Deze open brief werd ook als brief aan een vijftigtal vooraanstaande personen ge stuurd.34 In 1935 werd een tentoonstelling onder de titel D.I.R.A.G.O. (Door Intensieve Reclame Altijd Grotere Omzet) gehouden. Het bestuur richtte zich na afloop van de tentoonstelling in een circulaire tot "het publiek van Bergen-op- Zoom" met de aansporing om lid te worden en de vereniging financieel te steunen (zie afb. 5).35 Overige activiteiten van "het Markiezaat" Tentoonstellingen en exposities De deelname aan de PaastentoonsteLLing van 1919 had vooral als doel om "het Markiezaat" (en het museum) te promoten. In juli 1935 nam "het Markiezaat" deel aan de eerder genoemde Middenstands- en NijverheidstentoonsteLLing D.I.R.A.G.O. Gezamenlijk met de VVV werd "het Markiezaat" ruimte aangeboden in de foyer van sociëteit Thalia. Van 25 juli tot en met 31 augus tus 1936 werd in het Gemeentemuseum in de Gevangenpoort een tentoonstelling georgani seerd met werken van de Bergse beeldhouwer en restaurateur Piet van Dongen. In 1936 en 1937 waren er tentoonstellingen van werken van leden van de Kunstkring Bosschaert.36 In 1938 volgden exposities van beeldhouwwerken van A. Buyens en van tekeningen van L. Weyts en J. Hout.37 In 1940 zou van 23 maart tot en met 13 mei een tentoonstelling van tinnen voorwerpen worden gehouden. Maar zoals hiervoor al ver meld werd bij het uitbreken van de oorlog de tentoonstelling gesloten en werden de tinnen voorwerpen, merendeels in bruikleen verkre gen, snel terug bezorgd bij de eigenaars.38 Publicaties De Kring "het Markiezaat" gaf in de eerste decennia van zijn bestaan vouwbladen en een kleine reeks bijdragen over de geschiedenis van stad en streek uit.39 In een vouwblad van mei 1921 deelde het bestuur aan de leden mee: "Sinds eenigen tijd verschijnen in "de Avond ster" zeer Lezenswaardige feuiLLetons over de Geschiedenis van Bergen-op-Zoom.40 Hoewel het geregeld daarvan afdrukken ons op te groote uitgaven zou komen meenen wij eenige daarvan tot een geheel verenigd weer eens aan onze leden te moeten uitdeeLen. Wij hopen dat zij dit apprecieeren zullen." Daarop volgde een tweede mededeling: "Binnenkort krijgen de le den, zoals het vorig jaar, weer een mooi boekje, waarin eenige Bergen-op-Zoomsche bijdragen zijn opgenomen, welke reeds in "Taxandria" zijn verschenen." Het bestuur wist van de re dactie van het genealogisch getinte historisch tijdschrift Taxandria gedaan te krijgen dat "een drietal zeer merkwaardige mededeeLingen en studies, verschenen in genoemd tijdschrift op nieuw gebundeld werden en aan den leden als brochure tegen zeer geringen prijs werden ter hand gesteld."41 Voor het drukwerk kon men ervan profiteren dat voorzitter Juten tevens uitgever was van dagblad De Avondster en van Taxandria.42 Daarnaast was bestuurslid Bevin actief met een eigen tijdschrift Sinte Geertruy- dtsbronne.43 Dit tijdschrift had als aandachts gebied geschiedenis en folklore van een gebied dat westelijk Noord-Brabant (dus inclusief de Baronie) en aangrenzende delen van Zeeland omvatte.44 Beide tijdschriften waren overigens geen voorlopers van De Waterschans. Binnen de doelstelling van de vereniging viel het vergroten van de kennis van de leden over de geschiedenis van Bergen op Zoom. En het was dringend nodig daaraan invulling te geven, ge tuige het oordeel van het bestuur over bestaande publicaties: "De thans bestaande z.g. Geschie denissen van Bergen op Zoom hebben weten schappelijk niet de minste beteekenis L.]."45 Van enige opvulling van de Leemte aan publicaties hebben wij overigens geen spoor gevonden Lezingen De vereniging streefde ernaar om regelmatig Lezingen te organiseren. Maar in de notulen van de bestuursvergadering van 27 september 1 922 werd vastgesteld dat deze doelstelling tot op dat moment niet was gerealiseerd. En bijna vijftien jaar Later werd in de Algemene Jaarvergadering van 25 maart 1936 door een van de Leden opgemerkt dat tot het doeL van de vereniging ook behoort het houden van Lezingen 17 De Waterschans 1 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 17