gerestaureerd. Op 12 februari 2010 kochten de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie van Industrieel Erfgoed (BOEi) en het Monumenten Fonds Brabant (MFB) de schoorsteen voor een symbolisch bedrag. Projectontwikkelaar BOEi investeerde er 422.000 euro in, de provincie Noord-Brabant en de gemeente Bergen op Zoom gaven subsidies en het NRF verstrekte een lening tegen lage rente.41 Van 1 oktober 2010 tot 8 december 2011 werd de schoorsteen gerestaureerd door schoor steenrestaurator Harm Meijer uit Ten Boer. Het bouwwerk werd onder meer geheel opnieuw gevoegd en tot de oorspronkelijke hoogte terug gebracht. De verhoging die op 8 december 2011 als sluitstuk van de restauratie werd aangebracht, bestaat uit een 15 meter hoge opengewerkte stalen kolom, die aansluit op het bakstenen deel. Voor deze verhoging is gekozen, omdat de top van het gemetselde deel verzwakt bleek.42 Sindsdien wordt de schoor steenbekroning 's nachts blauwpaars verlicht, wat een verwijzing is naar spiritus (spiritus bevat namelijk een blauwpaarse kleurstof die de vloeistof als zodanig herkenbaar maakt). De schoorsteen functioneert tevens als telecom- zendmast. De exploitatie is in handen van de Nationale Maatschappij tot Behoud, Ontwikkeling en Exploitatie van Industrieel Erfgoed (BOEi) en Monumenten Fonds Brabant (MFB) en onder gebracht bij de hiervoor opgerichte Stichting Schoorsteen Nedalco.43 een kraan van Van Vliet op de puinhoop van het Foto Peter Lambrechts. Afb. 12. Het braakliggende terrein gezien vanaf de top van de schoorsteen naar de haven in het noorden, juni 2011. Foto Peter Lambrechts. Luchtfoto Paul Versijp, collectie West-Brabants Archief. 49 De Waterschans 1 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 49