Beste lezer, Heeft u de afgelopen herfst ook gekeken naar 80 Jaar OorlogHet waren zes afleveringen van een documentaire over de Tachtigjarige Oorlog die tegenwoordig De Opstand wordt genoemd. Ik vond het een hele mooie reeks, innovatief ge maakt, met veel landkaarten ter verduidelijking en een paar heeL gesLaagde animaties. Bovendien werd de reeks gepresenteerd door een personage dat betrouwbaarheid uitstraalt: Hans Goedkoop. We kennen hem al jaren van het geschiedenisprogramma Andere Tijden. En zat u ook te wachten tot Bergen op Zoom genoemd werd? De belegering van 1588 bijvoor beeld, die plaatsvond in de nasleep van de in de serie breed uitgemeten aanval op Engeland door de Armada? Of anders de belegering van 1 622, die van Merck toch hoe Sterck, de eerste grote actie door de Spanjaarden na het Twaalf jarig Bestand? Of onze markies Jan IV, voor aanstaand medestander van Willem van Oranje, die ongetwijfeld vermoord zou zijn, net zoals Egmond, Horne en Montigny, als hij niet het geLuk had gehad om in Spanje aan een ziekte te overlijden? Helaas nee, niets van dat alles. Uiteraard mag je niet verwachten dat in zes afleveringen van een dik halfuur alle details be licht kunnen worden van zo' n langdurig, com plex historisch fenomeen als de Tachtigjarige Oorlog. Onze stad heeft in die strijd echt een heel belangrijke rol gespeeld; hoe zou het toch komen dat wij in deze TV-reeks niet genoemd zijn? Het antwoord weet u waarschijnlijk wel: buiten Bergen op Zoom is onze geschiedenis groten deels onbekend en dat terwijl die werkelijk heel bijzonder is. Dat is op deze plaats al eerder betoogd, ik noemde het zelfs "een van de gehei men van Bergen op Zoom". Naar mijn overtui ging is het de hoogste tijd om aan die situatie een einde te maken, om de geschiedenis van onze stad veel meer bekendheid te geven en dan bedoel ik: buiten Bergen, op landelijk ni veau, of zelfs internationaal. Onze Geschiedkundige Kring heeft zijn vijftigja rig jubileum gevierd en afgesloten. Zou het niet geweldig zijn wanneer in 2068, als onze Kring honderd jaar bestaat, iedereen in Nederland gehoord heeft van de Glymesen, van dominee Baselius, van Spinola en van Löwendal? Ik ben er van overtuigd dat dit heel goed te realiseren is aLs wij, Leden van de Geschiedkundige Kring van Stad en Land van Bergen op Zoom, ons van nu af aan bewust en consequent daarvoor gaan inzetten. Mijn voorstel is dat de Kring een werkgroep in het leven roept die gaat brainstormen over de vraag hoe we dat zouden kunnen aanpakken. Dat idee Leg ik bij dezen neer bij u, de Leden, en bij het bestuur. Zoals u misschien weet, is mijn eigen achter grond die van het museum. Om een landelijk publiek te bereiken, denk ik daarom in eerste instantie aan spraakmakende tentoonstellin gen, waarvoor in de juiste media en op grote schaal publiciteit zou moeten worden gemaakt. Dat is voor tentoonstellingen in Bergen op Zoom niet eerder gebeurd. Maar ik zou me ook goed voor kunnen stellen dat er allerlei andere manieren te bedenken zijn. In onze geschiedenis hebben zich meer dan genoeg bijzondere gebeurtenissen voorgedaan waarop ingespeeld kan worden. Over een paar jaar is het 2022, dan is het vierhonderd jaar ge leden dat Bergen op Zoom werd belegerd door Spinola. Het zou een prachtige gelegenheid zijn om niet alleen die belegering, maar ook de rol van onze stad tijdens de hele duur van de Tach tigjarige Oorlog voor het voetlicht te brengen. Een uitzonderlijke gebeurtenis van een heel andere aard zouden we al in 2020 moeten her denken. Precies vijfhonderd jaar eerder, in 1520, werd onze stad bezocht door Albrecht Dürer. Dürer was niet zo maar een schilder, hij behoorde tot de belangrijkste kunstenaars van de renaissance en was de grootste Duitse kun stenaar ooit. Dürer kwam niet alleen op bezoek, hij heeft Bergen op Zoom ook getekend. Wist u dat in heel Nederland onze stad de enige is die door Albrecht Dürer in beeld is gebracht? Dat is werkelijk heel bijzonder en ik begrijp er helemaal niets van dat Bergen op Zoom met dat gegeven nooit iets heeft gedaan. Andere steden zouden daarvan gretig gebruik hebben gemaakt in hun publiciteit! In 1520 was Bergen op Zoom De Waterschans 1 - 2019 4

De Waterschans | 2019 | | pagina 4