tekeningen bekend, waarop Boeren met grote koppen als hoofdfiguur zijn afgebeeld. Van Jef Hout [Sjefke] kennen we de bekende Rijkes van Hout, waarop slingerende Boeren-met- koppen naast Prins Warringa en later Prins Nilles I zijn getekend. Louis Weijts heeft de karikaturale koppen ook nagetekend en er vele variaties op gemaakt. In de huisstijl van de Stichting Vasten- avend, het briefpapier, de schooibrief en de herkenningstekens [pikkels) zijn de Gaper en de andere koppen verwerkt. Dat de kop al sinds de jaren '30 een regelrechte eyecatcher was, blijkt ook uit het feit dat er in 1938 in de optocht een wagen meereed waarop een groot evenbeeld stond van de Gaper als de-man-met-de- venij- nige-tong. Ik heb altijd gedacht dat Louis Weijts de koppen had ontworpen, dus begon ik mijn zoektocht naar het antwoord op de hierboven genoemde vragen in zijn archief. Tussen een tiental Vastenavendfoto's vond ik drie zwart-wit-foto's, uit de periode 1930-1935, van Boeren met grote koppen. Louis Weijts heeft een van die foto's als voorbeeld genomen om een contétekening [krijt) te maken. Deze contéteke- ning dook in 1995 op en werd door de Stichting Vastenavend cadeau gedaan aan Prins Manus I, die in datzelfde jaar afscheid nam. De Gaper duikt veelvuldig op in de Vastenavendwerken van Louis, onder andere op het veldteken van 1948 en 1953. Niet alleen in tekeningen zijn vele variaties gemaakt, maar ook de draagkop zelf Afb. 2. Prins Warringa met links de Gaper, tussen boeren met maskers en koppen, op de Grote Markt, 1 maart 1930. Fotograaf onbekend. Tekening, pen in zwart, penseel in kleur, Rijn Cameron 1947. Afb. 3. Koppendrager geflankeerd door de nar en de prins. 53 De Waterschans 1 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 53