is geëvolueerd. Dat had te maken met het ma teriaal waaruit de koppen waren vervaardigd. De oorspronkelijke kop was van papier-maché. In de loop der jaren werd de kop gerestaureerd, overgeplakt en beschilderd. Halverwege de jaren '70 werd de kop opnieuw geboetseerd door Louis Matthijs. Van dit model zijn meerdere polyester afdrukken gemaakt. In de jaren '80 heeft Rini Hagenaars een nieuwe serie koppen gemaakt, welke in 1997 is vervangen door de huidige kop pen. Bij het ontwerpen van een aantal koppen zijn de foto's van Louis Weijts ter hand genomen. Om ze zo authentiek mogelijk te maken zijn er, voordat ze in groot formaat geboetseerd werden, minikoppen van klei gemaakt.4 In de jaren daarna zijn er nog enkele Gapers bijgekomen.5 uit van de verzameling van 126 kleurenfoto's ge naamd Belgian Folklore en is in de jaren dertig gepubliceerd door Cote d'Or - The good Belgian chocolate. Deze foto is gemaakt in de wijk Vevié- tois in Prés-Javais, tussen rue Raymont en rue Marie-Henriette. Dit is een groep van Malmedi- sche folklore: de Banes Corrantes. Deze gemas kerde personages animeerden de optocht door een vreugdevolle puinhoop te creëren!"6 Oud-leden van de Stichting Vastenavend wisten te vertellen dat de koppen waarschijnlijk in Bel gië (Brussel of Antwerpen) gekocht zijn door het Bergse carnavalscomité van T.O.G. (Tot Ons Ge noegen; opgericht in 1921). In het artikel Om oew' eige aan te vergaaaaape.... in de Vastenavendkrant van 1997 wordt er over deze koop geschreven.7 Catalogus met koppen, maskers en scherts- artikelen - een speurtocht in het verleden In 2013 kocht ik een Engelstalige catalogus Illustated Price-List (afb. 14) waarin illustraties zijn opgenomen van Masks of Cardbord, first class gauze masks and Large heads to put on.8 Banes Corrantes Jan van Giels (Prins Wannes II) wees me op het boek Carnaval van Armand Sermon (Gent 2001, p. 217) waarin een zwart-wit foto is gepubli ceerd van een groep met precies dezelfde kop pen als de Gapers. De bekende Gaper wordt omringd door nog twintig aan hem verwante koppen. Jan zag de gelijkenis en vroeg zich af of het mogelijk "onze" koppen waren. Hij schreef bij de foto: "Nagemaakt door Bergen?" In het bijschrift wordt vermeld: "De kompagnies noe men Banes corrantes - groepje lopers - verkleed in boer in Verviers." In het archief van Verviers is het originele albumplaatje, een ingekleurde foto, te vinden. Via archivaris Danielle Godinas kreeg ik nog aanvullende informatie. Zij schrijft: "De foto van de groep grote hoofden maakt deel Afb. 4. De Kopstukken op stap! Tekening, pen in zwart, pen seel in kleur, Jef Hout 1937. Afb. 5. Koppen met Prins Warringa en de Nar. Contétekening, Louis Weijts, datum onbekend. De Waterschans 1 - 2019 54

De Waterschans | 2019 | | pagina 54