DAT GAAT OVER TM». Het gaat hier om maskers en koppen die grote gelijkenis vertonen met de maskers en koppen, zoals wij die hier kennen. Op de omslag staat: EILERS MEY, manufacturers of Masks, Articles for Carnival, Paper Lanterns etc. Manebach, Thüringen, Germany. De Duitse fabriek Eilers Mey werd in 1832 opgericht en bracht sinds 1888 elk jaar een catalogus uit. In mijn speur tocht naar die catalogussen, kwamen nog en kele losse pagina's van soortgelijke publicaties boven water alsmede een katern uit 1959 met 16 gedrukte A4-tjes. Op een van de pagina's prijkt een illustratie van de Gaper. De GroBe Auf- setzköpfe, Artikel 253/200, worden aangeboden voor 20,24 bis 24,75 DM. Door een lezing van Dr. Werner Matschke kwam ik meer te weten over de geschiedenis van maskers en meer in het bijzonder van de makers van de Gaper.9 Van poppenmakers naar maskerfabrieken Reeds in de zeventiende eeuw werden door dok- kenmakers (ambachtslieden die met strodokken een pannendak afdichten) papieren maskers gemaakt en verhandeld op jaarmarkten. Zo was Neurenberg, een van de belangrijkste handels steden in Europa, al in 1650 een bolwerk van de speelgoedproductie.10 Hier geproduceerde maskers vonden hun weg naar de beurs van Leipzig (in die tijd het op een na grootste han delscentrum in Thüringen) en naar markten in Sonneberg. De vraag naar maskers groeide en de poppenmakers uit Neurenberg konden deze niet meer aan. Zij verplaatsten de productie naar Sonneberg. De maskerproductie was voor namelijk handwerk. De Sonnebergers zochten naar goedkope arbeidskrachten en kwamen wat noordelijker uit in Thüringen waar men, wegens de teloorgang van de mijnbouw en de verwoes tingen die het gevolg waren van een periode van meer dan dertig jaar oorlog, zocht naar nieuwe inkomstenbronnen.11 Inwoners uit Manebach, een wijk in de stad Ilmenau, trokken vroeg in de negentiende eeuw naar Sonneberg om te leren hoe men daar maskers maakte. Met die opge dane kennis en vaardigheden kon men na ver loop van tijd de maskers ook thuis, in Manebach, maken. De maskerfabriek in Sonneberg leverde het materiaal: papier, verf, pasta en penseel en maskervormen. De kant en klare maskers gin gen vervolgens weer terug naar Sonneberg. De meer dan 50 km lange weg van Manebach naar Sonneberg werd meestal te voet afgelegd, de materialen en de afgewerkte maskers werden in een mand of op een kruiwagen vervoerd. In 1832 durfden twee mutige Manebacher i.c. Wilhelm Eilers (tekstzetter) en Christoph Mey (steenhouwer) de stap te zetten om een mas kerfabriek op te richten onder de naam Mane bacher Maskenmanufaktur Eilers Mey. De aan vang verliep allerminst goed. Het pand, waar de werkzaamheden plaatsvonden, brandde kort na Afb. 6. Platte wagen met daarop de kop van de Ga per in 1938. De kop stak geregeld zijn tong uit waarna er iemand naar beneden gleed, een verwij zing naar het roddelen in Bergen op Zoom. Fotograaf onbekend. 55 De Waterschans 1 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 55