die tevergeefs een beroep deed op het fonds van het Thüringer ministerie van Economie. In 1960 sloot Heintz Kühn zijn deuren. In 1955 was Hermann Matschke, de laatst overgebleven partner, overleden. Wilhelm Herrmann liqui deerde daarop het bedrijf en verkocht de ge bouwen aan de firma Eugen Helm. De kostbare mallen werden naar de vuilnisbelt gebracht en een deel ging naar Eiters Mey. Na het overlij den van Eugene Eilers werd het bedrijf voortge zet door diens echtgenote en hun dochter. Kurt Huser werd als manager aangesteld; hij wist het bedrijf nog tot 1971 draaiende te houden. Oorsprong en ontwikkeling van koppen en maskers In het voorgaande heb ik geprobeerd een beeld te schetsen van de geschiedenis van de masker en koppenproductie. Maar, of het daarin nu om Reuzen, Aufsetz- en Schwettköpfe, Grossgrinde of Gapers gaat, de vraag blijft waar deze figuren hun oorsprong vinden. In deze paragraaf doe ik een poging een antwoord te vinden op die vraag. In antieke tijden is er al sprake van Reuzen. De Griekse mythologie leert ons het verhaal van de Giganten, ontzaglijke reuzen die de strijd aan bonden met de Goden. Ook in Oud-Testamen- tische tijden was er sprake van reuzen. In het land van Kana'an woonden de Enakieten, een geslacht van reuzen. De reus Goliath is een af stammeling van dit geslacht. En dan kennen we uit apocriefe Joodse en vroeg-christelijke ge schriften ook de Nephilim, een volk van reuzen, giganten of titanen. De reus, de welhaast on overwinnelijke gigant, figureert sinds die oude tijden niet alleen in overlevering en volksverha len. Reuzen, zoals Goliath, treffen we ook aan in middeleeuwse voorstellingen en processies, die aansloten bij de verhalen die in de kerk werden verteld.15 De - aanvankelijk - religieuze figuren kregen door de eeuwen heen een wereldlijker karakter en werden geleidelijk aan vervangen door figuren uit de lokale geschiedenis zoals koningen, hertogen of graven. Ook figuren uit lokale legendes en volksverhalen kwamen op. Naast de reuzen kwamen er kleinere varianten met koppen. Zij beeldden beroepen, zoals sJa- gers, agenten en ganzenhoedsters uit. De ooit serene en contemplatieve processies werden spectaculaire parades, begeleid door muziek groepen, waarop reuzengroepen dansten en het publiek animeerden. Het is daarom niet verwonderlijk, dat de gigan tische figuren een onderdeel werden van het carnaval. In tegenstelling tot de reuzen zijn draagkoppen met carnaval of Vastenavond nog in veel plaatsen, voornamelijk in Duisland, present. Zo kunnen er op Rosenmontag meer dan 30 Schwett-köpfe, elk met elk een eigen naam, geteld worden. Afb. 15. De Leutige ptoeg met koppen is met de Kraaijenbergexpres gearriveerd op het Stationsptein, 1948. Foto H. Tobias. 61 De Waterschans 1 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 61