aanwezig. De ingang van de ruimte, die groot genoeg was om er doorheen te kruipen, was gelegen in een kamer die deel uitmaakte van de privévertrekken van de familie Oirbans. Via een luik in de vloer kwam men in de tussenruimte en zo ook tussen het plafond van de gelagzaal en de bovenverdieping waar de familie Oirbans woonde.8 Het is bekend dat er gedurende de Tweede Wereldoorlog onderduikers in die ruimte verbleven.9 Hun verblijf zal steeds van korte duur moeten zijn geweest. Er waren immers daarvoor onvoldoende mogelijkheden aangezien er te weinig ruimte was om zich normaal te kunnen bewegen. Het was een echte schuilplaats, waar men overdag of bij onraad tijdelijk kon verblijven. Met de geregelde aanwezigheid van Duitse mili tairen in De Draak verschool men zich dan in feite in het hol van de leeuw! Het is onbekend hoeveel personen zich in de schuilplaats verborgen heb ben gehouden en evenmin weten we iets van hun herkomst. Op grond van de positie die Oirbans innam in het verzet en gelet op het bestaan van een groep die een verbindingslijn via Putte naar België en verder had opgezet, mogen we veron derstellen dat hotel De Draak een schakel in die route was.10 Het zullen dan ook vooral geallieer- Afb. 1. De gelagzaal van De Draak, met stucplafond, vóór de verbouwing van 1975. Ook tijdens de oorlog heeft de zaal er mogelijk zo uitgezien. Foto particuliere collectie. Afb. 2. Militairen van de Luftwaffe op wacht voor De Draak in 1940. Foto particuliere collectie. 131 De Waterschans 3 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 19