Gegijzeld in het Markiezenhof 3-7 oktober 1944 Yolande Kortlever Een jaar geleden kreeg ik een e-mail van Charles de Mooij, directeur van het Noord-Brabants Museum, naar aanleiding van het artikel over de Forddealers in Bergen op Zoom in De Waterschans van juni 2018.1 In dit artikel schreven de auteurs Gijs Asselbergs en John Roovers over de gijzeling van familieleden van de ondergedoken monteurs van de Difogagarage.2 Charles de Mooij vertelde me dat zijn moeder, Corrie de Mooij-van Ginneken, een van de gijzelaars was geweest in het Markiezenhof, destijds een kazerne. In zijn e-mail vroeg Charles me of ik geïnteresseerd was in haar verhaal. Nou en of, dat was ik zeker! Al snel was de afspraak gemaakt en ging ik op bezoek bij mevrouw De Mooij (90 jaar) om haar verhaal op te tekenen. Zo'n twee maanden Later kreeg ik nog meer informatie over diezelfde gijzeling, namelijk een verslag geschreven door de gezusters Jo en Mien Venhuizen. Mevrouw Wijers-Venhuizen (Mien, 95 jaar) was de dag ervoor met haar dochter Hanneke op bezoek geweest in het Markiezenhof en had het verslag voor ons ach tergelaten.3 Mevrouw Wijers was sinds die gijze ling in 1944 niet meer in het Markiezenhof ge weest en was nieuwsgierig naar hoe het er nu uitzag. Ook bij haar ging ik op bezoek en kreeg ik nog meer informatie. Nadat ik een oproep in de regionale media had gedaan kwamen daar nog twee getuigenissen bij, nota bene van twee van mijn oud-collega's van Museum het Markiezenhof. Antje (Annie) Bastiaanse-Weijs (81 jaar) kon vertellen over haar moeder, Elisabeth Weijs-Belet, die ook gegijzeld was geweest. Annie de Bie-Hopmans (71 jaar) en haar zus Rina Franken-Hopmans (77 jaar) hadden informatie over hun grootvader George van Halderen, destijds werkzaam als sergeant-kok in de kazerne. Alle ontvangen informatie leverde een vrij com pleet verhaal op over een aantal bange dagen in oktober 1944, inmiddels 75 jaar geleden. Voor de duidelijkheid gebruik ik de meisjesnaam van mevrouw De Mooij-van Ginneken en mevrouw Wijers-Venhuizen. De citaten uit het schriftelijk verslag van Jo en Mien Venhuizen heb ik let terlijk overgenomen en zijn tussen dubbele aanhalingstekens geplaatst en voorzien van een steunkleur.4 De werkstaking Tijdens de Tweede Wereldoorlog moesten de monteurs van Fordgarage Difoga (Diepen Ford Ga rage) aan de Bredasestraat te Bergen op Zoom het Duitse (vracht)wagenpark van het Afb. 1. Frits Diepen bij zijn vliegtuig Difoga 421 op Schiphol, 24 juni 1946. Foto archief Theo Wesselink. De Waterschans 3 - 2019 144

De Waterschans | 2019 | | pagina 32