Op 26 oktober kreeg Luitenant Danny McLeod de opdracht om de Huijbergsebaan uit te rijden tot de Mondaf. De tanks stonden langs de Huijbergsebaan tussen de kruispunten met het Zandven en de Zuidgeest. De drie overgebleven Shermans van Danny McLeod werden gevolgd door voertuigen onder commando van luitenant Don Stewart en Harold Kreewin. Gezien zijn ervaringen van de voorgaande dag, wist luitenant Stewart wat hem te wachten stond langs het gevaarlijke zandpad. Hij schudde zijn mede-7roop Commanders de hand alsof ze elkaar nooit meer zouden zien.11 Niet lang nadat de tanks in beweging waren gekomen, vloog de eerste Panzerfaust-granaat voorlangs de tank van luitenant McLeod. Ze waren niet ver voorbij de afslag van het Zandven. De Duitsers schoten op de tank vanuit een aarden bunker langs de weg. Omdat de schietsleuf van het bouwsel erg nauw was, miste de Duitse schutter de Canadese tanks. Danny McLeod vroeg de vlammenwerpertanks naar voren te komen en reed de Shermans van de Huijbergsebaan af om ruimte te maken. Om 15.10 uur arriveerden Crocodile vlammen werpers van de 1st Fife and Forfar Yeomanry bij de afslag met het Zandven, bij het Heihoefke. De Crocodiles van het No. 1 en No. 2 7roop A Squadron 1st Fife and Forfar Yeomanry, onder commando van majoor Sheppard, hadden die ochtend het Algonquin Regiment bijgestaan nabij Plantage Centrum, maar vanaf 12.00 uur stonden ze gereed op de hoek van de Wouwbaan en Bergsebaan om de gevechtsgroep van het South Alberta Regiment te assisteren. De opdracht om nabij het Heihoefke de berm van de weg in brand te steken werd toegewezen aan het No. 2 7roop A Squadron 1st Fife and Forfar Yeomanry. McLeod schreef in zijn memoires dat de Churchill Crocodiles al snel arriveerden nadat hij zijn oproep had gedaan.12 In plaats van contact te maken met de Canadezen, reden de voorste Churchills langs de Canadese tanks naar voren. Danny McLeod zwaaide naar de Britten en riep hen toe om het vuur te openen. De Britse tank chauffeur reed echter door en werd vijftig meter verder door een Panzerfaust uitgeschakeld. Het logge gevaarte schoof de rechterberm van de Huijbergsebaan in en bleef stil liggen. De tweede Crocodile was gewaarschuwd en stelde vanaf een veilige afstand de vlammenwerper in werking. Met een diep geloei schoot een Afb. 14. Het wrak van de bergingstank van de 1st Fife and Forfar Yeomanry op de Huijbergsebaan. Foto uit J. Didden en M. Swarts, Autumn Gale, Boxtel 2013. 173 De Waterschans 3 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 61