fel brandende kolom vloeistof naar de Duitse bunkers. De straal bewoog heen en weer en bestreek beide zijden van de weg. De loeiende vlammen sloegen op de schuilplaatsen van de Duitsers en de brandende olie stroomde door de schietgaten naar binnen. Zwarte vette rook walmde over de Huijbergsebaan. Het vurige geweld was afdoende om de moed van de vijand te breken en onder bescherming van rookgranaten trokken de Fallschirmjager zich terug, aldus het oorlogsdagboek van het 29th Canadian Armoured Reconnaissance (South AlbertaRegiment.13 Het is echter waarschijnlijker dat de rookgranaten van Canadese zijde kwamen en bedoeld waren om de overgebleven twee Crocodiles van de 1st Fife and Forfar Yeomanry een veilige aftocht te bieden. Beide vlammenwerper tanks reden terug naar de Bergsebaan. Luitenant Stewart, enkele meters achter de voorste Canadese tanks, kon de actie van de Crocodiles van dichtbij observeren. Hij was onder de indruk van de Britse bemanning. Toen de getroffen Churchill in de berm tot stilstand kwam, zag hij hoe een ontsnappingsluik van de tank werd geopend. Een Britse soldaat sprong uit het gevaarte en ging languit liggen op de grond met zijn ören-machinegeweer in de aanslag. De schutter opende het vuur op het bos, terwijl de anderen via hetzelfde luik naar buiten kwamen. Steeds onder dekking van de Bren kropen de tanksoldaten terug richting de Canadezen, totdat ze uiteindelijk zonder ongelukken een veilig heenkomen konden vinden. Volgens Stewart leek het op een exercitie op een oefenterrein.14 In de namiddag van donderdag 26 oktober vond er een verschrikkelijk incident plaats op de Huijbergsebaan nabij het Heihoefke. Teneinde het wrak van de vlammenwerper te bergen, kwamen er rond 16.30 uur een bergingstank en een conventionele Churchilltank van het tAfb. 15. Mouwemblemen van de Is'Fife and Forfar Yeomanry. Van boven naar beneden: het baretembleem; twee kraagem blemen; epaule'embleem. Daaronder he' divisie-embleem, de zogenaamde Arm of Service Strip in de kleuren van het Armoured Corps en tenslotte het regimentsembleem in de kleuren van het regiment. De laatste drie emblemen werden op beide mouwen van de uniformjas gedragen. Collectie Ro bert Catsburg. De Waterschans 3 - 2019 174

De Waterschans | 2019 | | pagina 62