De belevenissen van soldaat Cor Rampart (1917-2015) Marianne de Hoogh-Andriessen Soms komen er bij toeval bijzondere dingen op je pad. Tijdens de rondvraag van een vergadering bij Heemkundekring Halchterth vroeg ik de aanwezigen of iemand mij meer wist te vertellen met betrekking tot de Tweede Wereldoorlog. Aansluitend was er een bijzonder interessante lezing over A.M. de Jong door Jos Rampart in samenwerking met Marc van Tienen. Groot was de verrassing toen Jos Rampart mij enkele dagen later mailde met de mededeling dat hij in het bezit was van dagboekaantekeningen van zijn vader Cor Rampart uit die tijd. Hij vroeg of ik daar interesse in had. Natuurlijk! Het bleek een interessant en boeiend geschreven verhaal te bevatten over zijn dienst tijd en de periode van de mobilisatie tot de capitulatie in 1940. Met toestemming van de auteur mag ik dat delen met u.1 Het geheel bestaat uit 25 handgeschreven pagina's van een A4 schrijfblok. Cor Rampart heeft in 1991 in dagboekvorm zijn herinneringen aan zijn diensttijd (1936-1937) vanaf het moment dat hij daarvoor werd opgeroepen tot de capitulatie in 1940. Gezien de lengte van het verhaal, heb ik het in tweeën gedeeld. Het eerste deel geeft Cor Rampart ons een inkijk in zijn diensttijd. Het tweede deel gaat over zijn wedervaren vanaf het moment dat hij werd opgeroepen voor de mobilisatie. Cor Rampart Christiaan Comelis Antonius (roepnaam Cor) Rampart werd op 29 juli 1917 geboren in Hal steren. Hij was de zoon van Janus (Adrianus Cornelis) Rampart, metselaar van beroep, en Christina Elisabeth IJzermans. De andere kin deren uit het gezin waren Dina Rampart, die later als schooljuffrouw in Halsteren werkte; Riet Rampart, die met Jan van Meel getrouwd was; Mina Rampart, die trouwde met Martien de Boeck; en Lauran Rampart. Bij de geboorte van Lauran is de moeder in het kraambed overleden. Als toeziend voogd werd Cornelis IJzermans, van beroep schilder, uit Oud-Gastel benoemd. (Afb. 2) Dagboek Hier volgt het verhaal van Cor Rampart zoals hij dat in zijn eigen woorden heeft opgeschreven. Waar dat nodig was, in verband met de lees baarheid, heeft de auteur redactioneel kleine aanvullingen aangebracht. In militaire dienst In de zomer van 1936 werd ik gekeurd voor mi litaire dienst. Dit gebeurde in Bergen op Zoom, na een oproep, ontvangen van de gemeente Halsteren. Plaats van keuring was, meen ik, het militaire hospitaal in de Wouwsestraat. Mijn op- Afb. 1. Soldaat Cor Rampart (lichting 1936-1937). Bron: privé- bezit de heer Jos Rampart 191 De Waterschans 4 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 11