HOFZAALLEZINGEN 2020: ZOOM IN op de ZESTIENDE EEUW Voor de 21e keer zal er een reeks van vier Hof zaallezingen worden georganiseerd over de cultuurhistorie van Bergen op Zoom en de re gio. De lezingen gaan voornamelijk over de 16e eeuw, met soms nog een uitstapje naar de late middeleeuwen. De lezingen worden gehouden in de Hofzaal van het Markiezenhof en worden georganiseerd door de Geschiedkundige Kring, het Cultuurbe- drijf (afdeling Markiezenhof), Heemkundekring Halchterth en het West-Brabants Archief. 3 maart: Marion Boers De Bourgondische hofcultuur in Bergen op Zoom Honderd jaar geleden verscheen Johan Huizinga's Herfsttij der Middeleeuwen. De auteur roept in zijn bloemrijke taal een beeld op van de pracht en praal aan het Bourgondische hof en de vijf tiende eeuw. De eeuw die daarop volgde werd gekenmerkt door talloze verschuivingen die iedereen in de maatschappij raakte. Als reactie daarop bleef de adel in de Nederlanden onver schrokken vasthouden aan de Bourgondische hofcultuur die zo fraai door Huizinga werd be schreven. Sporen daarvan zijn te vinden in tallo ze primaire bronnen, zoals boedelinventarissen en objecten, maar ook afbeeldingen die be waard bleven. Aan de hand daarvan zal Marion Boers een inkijkje geven in de hofcultuur zoals die te vinden was in Bergen op Zoom. (afb. 1) 10 maart: Merlijn Hurx Keldermans te paard: reizende architecten in de late middeleeuwen De familie Keldermans was meerdere genera ties actief als steenhandelaar en bouwmeester in zo'n beetje het hele westelijke deel van de Lage Landen: van Brussel en Brugge in het zui den tot Alkmaar in het noorden. In opdracht van het hof, de adel, de kerk en de steden hadden ze een enorm gevarieerde orderportefeuille. Met name Anthonis I, Anthonis II en Rombout II Keldermans, die ook verantwoordelijk voor het Markiezenhof waren, combineerden een flink aantal opdrachten gelijktijdig. In deze lezing zal Merlijn Hurx ingaan op de organisatie van hun praktijk: hoe wisten zij zoveel bouwwerken suc cesvol te leiden? 17 maart: Joey Spijkers "Doe wat nodig is voor het behoud van de inkomst." De confiscatie van Bergen op Zoom, 1567-1576 Toen markies Jan IV in 1567 op zijn sterfbed lag, stuurde koning Filips II een stel troepen naar Bergen op Zoom om het Markiezaat in beslag te nemen. Confiscaties behoorden al eeuwen tot het politieke arsenaal van een vorst. Opstandige edelen konden ermee worden gedwongen om zich te verzoenen, loyale volgers konden worden Afb. 1. Jan en Hubert van Eyck, De geboorte van Johannes, 1416, Les tres bettes heures de Jean te duc de Berry, Bibtio- theca Reate Turijn. De Waterschans 4 - 2019 210

De Waterschans | 2019 | | pagina 30