De Lakenhal en het Belfort in Bergen op Zoom Jan Weyts Naar aanleiding van de herbestrating van de Grote Markt is de voormalige Lakenhal weer meer in de belangstelling gekomen. Uit historisch oogpunt is het een belangwekkend gebouw in onze stad. De Lakenhal diende uiteraard voor handelsdoeleinden, maar was mogelijk ook de oudste zetel van het stadsbestuur. Dat zou zo geweest kunnen zijn voordat het bestuur een onderkomen vond in het Schepenhuis dat onderdeel is van het huidige Stadhuis. Een aanwijzing daarvoor is dat in 1413 nog cijns betaald werd voor het oude Schepenhuis terwijl toen het Stadhuis al als bestuurszetel in ge bruik was. Dat moet dus een ander gebouw betreffen. De vestiging van het bestuur boven de Halle is ook elders in de zuidelijke Nederlanden niet ongebruikelijk geweest. Een belfort past in de in de zuidelijke Neder landen bestaande traditie. Belforten werden gebouwd als symbool van de stedelijke vrijheden. De oorkonden en belangrijke stedelijke docu menten werden er bewaard. In de vroege periode van de dertiende en veertiende eeuw maakten de belforten vaak deel uit van een entiteit, bij voorbeeld met een markthal. Vaak was daar ook een vergaderruimte in aanwezig voor het stadbe stuur. Een voorbeeld van een vergaderzaal in een belfort is het Belfort van Dreux in Picardië. Daar dient de gehele eerste verdieping van de vrij gro te toren als vergaderzaal. Het stadhuis van Ou denaarde is het mooiste voorbeeld van een sche penhuis met belfort, maar ook in Dendermonde en Middelburg bestaat zo'n situatie. Wel zijn daar de stadhuisgedeelten later sterk vergroot. In de loop van de vijftiende en zestiende eeuw werden voor de zich uitbreidende stadsbesturen grotere stadhuizen gebouwd, soms aanpalend aan het belfort. De functie van bergplaats voor oorkonden bleef in de belforten. Soms bouwde de stad, vooral in Brabant, een grote toren bij een kerk om daar de belfortfunctie in onder te brengen. Voorbeelden daarvan zijn de Lieve vrouwetoren te Antwerpen en de Sint-Rombouts- toren te Mechelen. In Bergen op Zoom heeft de toren van de Sint-Gertrudiskerk later ook die functie gekregen. In Vlaams België zijn 24 belforten op de Unesco werelderfgoedlijst geplaatst. Daaronder bevin den zich de na de verwoestingen van de Eerste Wereldoorlog zorgvuldig gereconstrueerde bel forten van Ieper, Nieuwpoort en Diksmuiden, maar ook de vrij jonge belforten van Roeselare (1925), Eeklo (1930) en Charleroi (1936). Het oorspronkelijke Belfort van Roeselare werd in de achttiende eeuw afgebroken; het nieuwe werd in 1925 op een nabij liggende locatie ge bouwd. De soms jonge leeftijd van deze belfor ten is geen belemmering geweest om die op de Unescolijst te plaatsen. Overigens zijn ook in Artois na de Eerste Wereldoorlog de belforten van onder andere Atrecht, Armentieres, Bailleul en Sint-Winoksbergen zorgvuldig herbouwd. Authentieke oude exemplaren staan er in Frans Vlaanderen o.a. te Rijsel en Douai en in Picardië te Amiens en Dreux. De Bergse situatie De Lakenhal wordt in een aanvulling op de stads keur voor het eerst vermeld in 1314. Er hing een luidklok voor het doen van openbare aankon digingen. In 1443 werd er een nieuwe luidklok aangebracht. De stad verhuurde in de Lakenhal staanplaatsen aan kooplieden van buiten de stad. Die staanplaatsen waren opgesteld in vier rijen. Het moet dus wel een redelijk groot gebouw geweest zijn. Bij de stadsbrand in 1397 raakte ook de Lakenhal zwaar beschadigd. Het overblij vende muurwerk werd in 1399 door de Heer van Bergen op Zoom overgedragen aan de stad. Kort daarna is de Hal hersteld maar wel pas na 1402. Bij de verkoop in dat jaar van twee kameren aan de Hoogstraat werd als noordgrens aangege ven "een erve waar voerleden die lakenhalle op te staen plach". Er werd een nieuw belfort gebouwd, waarbij onduidelijk is, of er vóór de brand ook al De Waterschans 4 - 2019 186

De Waterschans | 2019 | | pagina 6