- rPl P k' teruggebracht tot de huidige omvang, waarbij een binnenmuur de noordelijke voorgevel ging vormen. In de oostmuur van de Teerkamer, Grote Markt 14, is nog in de versnijding de oude, zware westmuur van de Lakenhal te herkennen. Achterin een uitbouw van het huis Grote Markt 16 is nog een stuk van de westgevel van de Lakenhal zichtbaar geworden. Deze gevel was op die plaats geheel in baksteen uitgevoerd, wel begrijpelijk omdat deze gevel niet vanaf de straat zichtbaar was. In 1934 is het gebouw, na beëindiging van de militaire bestemmingen, door de stad aange kocht. Jarenlang is de firma Van Bremen hier gevestigd geweest. Ten behoeve van de huis vesting van het VVV is een verbouwing uitge voerd, die veel schade heeft aangericht aan de achttiende-eeuwse verbouwingen: de gevelko zijnen werden door pastiche vervangen en het gevelmetselwerk werd bij de ontpleistering ten behoeve van een nieuwe pleisterlaag zwaar be schadigd. Wel is toen zichtbaar geworden, dat de middeleeuwse huid van Gobertanger steen of van Gobertanger met baksteenwerk vervangen was door achttiende-eeuws metselwerk. Het achterliggende werk is authentiek. De bestaande verdiepingsbalklaag is een sa mengestelde, daterend van de herbouw na 1747. Ook de nabij liggende Vleeshal kreeg in die periode een dergelijke 'ouderwetse' balk laag. De kapconstructie zal in hoofdvorm mo gelijk ook van na 1747 dateren maar is in het begin van de twintigste eeuw op de spanten na vernieuwd. Archeologisch en bouwhistorisch onderzoek Door de gemeentelijke archeologen is in 2007 een onderzoek verricht naar de mogelijk nog bestaande funderingen van het Belfort en het verdwenen deel van de Lakenhal.6 Dat onder zoek werd bemoeilijkt door de vele kabels die daar leiden naar de transformatorruimte ach ter Grote Markt 14, de Teerkamer. Toch zijn daar interessante funderingen teruggevonden, hoofdzakelijk van het Belfort, maar ook van de aan de marktzijde daarvoor gesitueerde pui. De opgaande muren van de voorgevel van de Lakenhal en van de toren waren 60 cm dik en gemetseld van grote bakstenen 6x12x28 cm. Op basis daarvan en de aangetroffen aardewerk fragmenten is een datering rond 1300 mogelijk. De toren mat buitenwerks ongeveer 4,4x4,4 m. Ook van de pui die op het miniatuur van Hans Bol te zien is, is de fundering teruggevonden. Die was van kleinere bakstenen, met een for maat van 5,5x11x24 cm, wat een datering rond 1350 aannemelijk maakt. Bij eerdere grondwer ken werden nog funderingsresten aangetroffen die mogelijk van de aangebouwde winkeltjes fcESr PU Afb. 4. Detail van de kadasterkaart uit 1830 Jra "«Li. 1 1 -I <4 Afb. 5a. Plattegrond van de Lakenhal in 1755 Afb. 5b. Detail van de kadasterkaart uit 1825 189 De Waterschans 4 - 2019

De Waterschans | 2019 | | pagina 9