Bergen-op-Zoomse carnaval een pak op zijn broek zou krijgen. En dat nog wel van een "Prins"! Maar dit pak op zijn broek hield verband met de hoge eer, die de Grote Raad van de Stichting "Vastenavond", toe kent aan hem, die naar het oordeel van de Raad, deze lof heeft verdiend en dan kan worden opgenomen in de "Orde van de Gouden Krab". Deze hoge eer viel ditmaal aan onze oud-Bergenaar te beurt. Met een varkensblaas aan een stokje werd Anton van Duinkerken de ridderslag toegebracht, terwijl hij het grijze hoofd neerlegde in de nog steeds niet versleten knieën van één der ridders in de Eeuwige Jeugd, keizer Nep-Tienus. Tot driemaal toe kletste de varkensbaas en Prins Nilles hanteerde hem op klassieke wijze. Dit waardig vertoon, dat in de volle zaal van Thalia als slottoneel van de vastenavond te aanschouwen viel, betekende een einde, dat in het geheugen van de echte carnavalsvierders nog lang bewaard zal blijven.'30 Van Duinkerken waardeerde deze onderschei ding zeer, zo blijkt uit een brief die hij daags na zijn benoeming schreef aan Stichting Vastena vend: 'Eindelijk bedank ik U ook voor de opne ming in de ridderorde van de Gouden Krab. De echte ridderorden vonden hun oorsprong bij dit soort hartelijke onderscheidingen van mensen in een overzichtelijke samenleving. Men be loonde de verdiensten, die men kende en waar deerde.'31 Van Duinkerkens betrokkenheid bij de latere vastenavondviering (1953-1963) In 1953 was het vijfentwintig jaar geleden dat Van Duinkerken de Verdediging had geschre ven. Het debat rond carnaval was inmiddels verstomd en verwijten van bandeloosheid en slechte zeden waren verdwenen. De voorstan ders hadden aan het langste eind getrokken. Ter gelegenheid van dit jubileum blikte Van Duinkerken terug op de dagen en nachten in 1928 waarin hij het werkje schreef. In het arti kel Geen verdediging meer! schreef hij over de veranderingen die hadden plaatsgevonden in de opinie over carnaval en hoe dit leidde tot begrip en acceptatie van het feest. Hoewel hij bezwoer het zo weer te schrijven, was een verdediging niet meer nodig: Afb. 3. Anton van Duinkerken met blauwe baret en veer als peetvader van Nilles I in 1951 [Stichting Vastenavend, fotograaf H. Tobias}. 17 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 17