'Ik zou het erg prettig vinden als je de intocht mee zou kunnen maken, voor welk geval je met de trein van 3.15 uur hier zou moeten zijn. Op je aanwezigheid bij de boerenmaaltijd op het Stadhuis reken ik beslist. Over enkele dagen zal ik je opbellen om nader met je te overleggen.'35 Hoe het verdere overleg en de voorbereidingen verliepen is niet bekend, maar een beschrijving van de zitting op 12 februari werd een jaar later in de Vastenavendkrant opgenomen. Verspreid over maar liefst drie pagina's werd in rijmvorm verslag gedaan van de bijeenkomst. Nadat Slootmans had gesproken, was het woord aan '"Toon van Duinkerken" as Grote Vastenavond- Generaal'. Het verslag beschrijft hoe de aanwe zigen als 'muskes' ademloos luisterden naar de voordracht van Van Duinkerken.36 In zijn rede (die in zijn geheel bewaard is gebleven) zette hij het verschil tussen de vastenavondviering en de win terfeesten, ofwel 'wensvervullingsfeesten' uiteen. Nadere bestudering van deze rede toont hoe Van Duinkerken een feestelijk moment als dit aangreep om (met een serieuze ondertoon) te spreken over een cultuurhistorisch onderwerp. De winterfeesten, beginnend met Sint Maarten op 11 november en eindigend met Sint Valentijn op 14 februari hebben vier gelijke kenmerken. Als eerste is er voedsel, bestaande uit in de winter beschikbare (overwinterende) ingrediën ten. Het zijn koeken, speculaas, pepernoten en worstenbroodjes. Schaars voedsel wordt met marsepein nagebootst: vruchten, worsten en varkens. Een tweede eigenschap is het gezel schap, dat altijd een besloten karakter heeft. De derde eigenschap is verkleding. Deze noemt Van Duinkerken 'zindragend': verkleden komt met een vastgestelde rol binnen een context (denk aan Sinterklaas). Tot slot is er nog het kenmerk van de wensvervulling: op deze fees ten wordt vaak een 'bekende of vermoede' wens vervuld, die alleen kan worden vervuld door welwillendheid of krachten buiten de per- Afb. 5. Anton van Duinkerken en Nilles I op bezoek bij bejaarden, 1956 (Stichting Vastenavend, fotograaf onbekend). 19 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 19