'Krabbe Generaal, ma'k da zegge?) Van Oew neef Ariën 'ebbe me g'oord dagge meschient plannen 'ad om mee de komende Vastenavend wir 's in Oew geliefde Krabbegat te komme aanzitte aan onze Boerenmaaltijd. Ge wittet, 't is bij ons goed van 'ete en drinke. 't Bestuur van de Stichting Vastenavend zouw 't 'eel veul op prijs stelle agge deur Oew h'aanwezig'eid de fèèstvreugde zou wille ver'ooge. 43 (afbeeldingen 7 en 8) Het antwoord (van de hand van Van Duinkerkens secretaresse) was dit jaar weer positief: 'Het ligt in de bedoeling van de heer en mevrouw Assel- bergs, op 3 maart in Bergen op Zoom te zijn, doch zij zouden gaarne per laatste trein terug naar Nijmegen gaan, daar professor zeer druk bezet is met werk voor zijn verzamelde geschriften, die in 1963 uitkomen en waarvan het derde deel 15 maart persklaar moet zijn.'44 Dit was het laatste jaar waarin Van Duinkerken aanwezig was bij de vastenavondviering in Bergen op Zoom. In 1963 troffen leden van Stichting Vastenavend en Anton van Duinkerken elkaar nog een laatste maal, maar nu niet meer in Bergen op Zoom. Op 2 januari werd Van Duinkerken 60 jaar. Dat werd met een groots feest in de schouwburg van zijn woonplaats Nijmegen gevierd. Na een plechtig programma volgde in de foyer van de schouwburg een 'daverend dessert': een onver wacht binnenvallen van Prins Wannes I (Jan van Giels) met zijn gevolg.45 (voor de reactie van Van Duinkerken zie de be dankbrief van februari 1963 die op pagina 22 integraal is afgedrukt) Afscheid van de 'generaal-geleerde' (1968-1969) In 1968 was Van Duinkerkens gezondheid sterk verslechterd. Dit zou uiteindelijk leiden tot zijn ziekbed en overlijden op 27 juli. Tijdens de vas tenavond van dat jaar stuurde Cor Meerbach als prins Nilles II namens de 'mooie vrouwkes, Grote Raad en Kleine Raad' van de Stichting Vastenavend een brief aan de zieke krabben- generaal. Op 24 februari (de zaterdag van de intocht) schreef hij vanuit het stadhuis van Ber gen op Zoom het volgende: 'Toon van Duinkerken, alias Willem van den Brouwer - Nijmegen Afb. 7. Van Duinkerken voor het laatst bij de vastenavond viering in 1962 (Stichting Vastenavend, fotograaf Eddy Posthuma de Boer). Vanuit ut Stattuis Van ons Krabbegat da gij 't Jubelstadje benoemd et betuigen wij oe onze artelukste vriendschap[.] Stop nooit - we missen oew inspirerende aanwezigheid. - We sturen oe - ieder met ons eigen intensie - onze beste wensen voor behoud van gezondheid van lijf en geest. Gij - volledigste Brabantse mens die wij ken- ne - leeft in ons art 't Bergse feest mee. Stop nooit - Oudoe Willem Namens oew Bergse vriende en d'n gaste Nilles II'46 Na Van Duinkerkens overlijden werd er in de Vastenavendkrant van 1969 ruim aandacht aan hem besteed. Zo schreef Kees Becht het ge dicht As ik aan Toon denk..! en werd in een bege leidend artikel nogmaals zijn betekenis voor de Bergse vastenavond onderstreept: 'Ons Bergs Vastenavondfeest - uniek in vergelijking 21 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 21