met vastenavondvieringen in andere Brabantse en Limburgse steden - steunt dank zij de mannen van het eerste na-oorlogse begin voor een belangrijk deel op de door Anton van Duinkerken toen ver woorde gevoels- en denkwereld. En Asselbergs, op zijn beurt, laafde zich aan de sprankelende bron van het volksleven Daarom verdiende hij terecht zijn eretitel - en hoe waardeerde hij die! - van Krabben- generaal'. 'n Merkwaardige persoonlijkheid, deze generaal-geleerde.'47 Het mag als veelzeggend beschouwd worden dat er op dezelfde pagina een bijdrage aan de Bergenaren werd gevraagd voor het comité An ton van Duinkerken, ter ondersteuning van het oprichten van het standbeeld dat nog altijd voor het stadhuis op de Grote Markt van Bergen op Zoom staat. Over een aantal jaar is het 100 jaar geleden dat Van Duinkerken zijn Verdediging schreef en ook de Stichting Vastenavend bestaat al bijna 75 jaar. De strijd om het voortbestaan van carna val is al lang gestreden en nog maar weinigen zullen zich de benoeming van Van Duinkerken tot krabbengeneraal of zijn toespraken bij de boerenmaaltijden kunnen herinneren. Maar zijn ideeën over de aard van het gemeenschaps feest, zoals die in de naoorlogse periode zijn gebruikt om de Bergse vastenavond te vormen, zijn nog altijd te vinden in de hedendaagse vie ring van het feest. Daarvoor hoeft alleen maar gekeken te worden naar de saamhorigheid van bouwclubs en dweilbandjes en het gemeen schapsgevoel van vreemden die samen vasten avond vieren. Afb. 8. Anton van Duinkerken rechtsaan tafel met prins Wannes I en zijn gevolg in 1962 (LM, Den Haag, A00455, fotograaf Eddy Posthuma de Boer}. 23 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 23