De verloren speech van Prins Wannes I Michiel Besters1 Op 2 januari 1963 viert Anton van Duinkerken (Prof.dr. Willem Asselbergs) zijn 60ste verjaardag. Van Duinkerken wordt op uitbundige wijze gehuldigd in de Nijmeegse stadsschouwburg. Een afvaardiging van Stichting Vastenavend maakt na afloop van het officiële programma haar opwach ting in de foyer om de 'Krabbengeneraal' te eren. Prins Wannes I (Jan van Giels) heeft de eer om de jubilaris toe te spreken. In een interview uit 2002 voor een herdenkingsboek ter gelegenheid van de 100ste geboortedag van Van Duinkerken geeft Van Giels aan dat hij hier tegenop zag. Van Duinkerken was immers niet 'de eerste de beste'.2 Ondanks de gezonde spanning die Van Giels moet hebben gevoeld, komt zijn speech goed uit de verf. Het feestelijke bezoek aan Nijmegen wordt ech ter overschaduwd door een auto-ongeluk op de terugweg. Een van de auto's van de Bergse delegatie rijdt tegen een vluchtheuvel op. 'Er waren een paar zwaar gewonden bij en het is uiteindelijk een langdurige geschiedenis ge worden', vertelt Van Giels in het interview uit 2002.3 Het ongeluk werpt ook een schaduw over de speech die Van Giels heeft gehouden. 'Door het ongeluk is dat hele verhaal van mijn speech weggedrukt. Ik heb daar nooit meer iets over gehoord'.4 Uit het interview blijkt bovendien dat Van Giels de speech zelf niet meer heeft. Ook is het origineel niet meer aanwezig in het archief van Stichting Vastenavend.5 De tragische afloop van het bezoek aan het verjaardagsfeest van Van Duinkerken heeft een schaduw geworpen over de speech van Prins Wannes I. Zoveel is duidelijk. Maar wat is het verhaal van de speech? Is het origineel daadwer kelijk kwijt? En als dat het geval is, is de inhoud van de speech ergens anders bewaard gebleven? Stichting Anton van Duinkerken Nu heeft een po ging gedaan om de speech boven tafel te krijgen. Dit artikel doet verslag van de zoektocht naar de verloren gewaande speech van Prins Wannes I. Een plechtige huldiging De viering van de 60ste verjaardag van Van Duin kerken was een gebeurtenis met nationale al lure. De organisatie van het feest was in handen van een werkcomité samengesteld uit collega's, vrienden en een vertegenwoordiger van zijn studenten.6 De organisatoren hadden een divers programma samengesteld met gedichten, toe spraken en de opvoering van Van Duinkerkens 'Wereldorgel'. De gastenlijst was omvangrijk en geeft een mooi inkijkje in de kringen waarin Van Duinkerken verkeerde. Een greep uit de lijst: de aartsbisschop van Utrecht, de burgemeesters van Nijmegen, Bergen op Zoom en Hilvarenbeek, de ambassadeur van België, topambtenaren van de ministeries van cultuur uit Nederland en België en afgevaardigden van talloze besturen en redacties waaraan Van Duinkerken was ver bonden.7 Een keur aan landelijke (o.a. De Tele graaf, de Volkskrant, Trouw en De Tijd-Maasbode) en regionale kranten (o.a. Limburgs Dagblad, Leeuwarder courant, Friese koerier en het Bra bants Nieuwsblad) heeft verslag gedaan van de huldiging. Daarnaast is een aantal bijdragen van sprekers gepubliceerd in kranten8 en heeft het tijdschrift Roeping een bijlage9 gepubliceerd waarin al deze bijdragen zijn opgenomen. De huldiging in de Nijmeegse Stadsschouwburg illustreert het belang van de publieke figuur Van Duinkerken. Iets waar iemand, die vandaag de dag langs het beeld van Anton van Duinkerken op de Grote Markt loopt, zich waarschijnlijk maar moeilijk een voorstelling van kan maken.10 Uit alles blijkt dat Van Duinkerken zeer dank baar was voor de huldiging die voor hem was georganiseerd. Tijdens de bijeenkomst spreekt Van Duinkerken een vooraf geschreven dank woord uit.11 En in een persoonlijke dankbrief die Van Duinkerken naderhand schrijft aan zijn 'goede vrienden', spreekt hij van een 'zielsver- rukkend feest'.12 'Van zo veel kanten zo veel ge- 25 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 25