voor en overhandigt het beeldje. Op de foto's die van dit moment zijn gemaakt valt niet alleen de verbazing af te lezen van het gezicht van Van Duinkerken, maar ook de intense vreugde. 'De brave Willem was van al deze spontaniteit werkelijk onderste boven en hij kwam, wat maar zelden voorkomt, woorden tekort om zijn dank te betuigen', zo staat in het verslag in de Vas tenavendkrant.1 Na dit huldigingsmoment be reikte de receptie een feestelijk hoogtepunt. 'De boerenploeg met de muziek voorop ging een rondje langs de zalen maken. De eerste, die ach ter de muziek aansprong, was Willem'.20 Van Duinkerken dweilt vervolgens als 'een soort Rattenvanger van Hamelen aan het hoofd van een zich spontaan vormende slingerstoet'.21 Een ooggetuige en familielid van Van Duinkerken, Jan Bervoets, herinnert zich de omslag in de sfeer tijdens de receptie nog goed. Waar eerst de 'enorme hoeveelheden sherry ongeschonken bleven staan', daar vloeide deze rijkelijk toen de Bergse delegatie het feest liet ontploffen.22 Er werd volgens Bervoets 'flink op de ukken ge'ost', wat verwijst naar het vastenavendliedje uit 1962. Aan het einde van de receptie neemt de Bergse delegatie afscheid van Van Duinker ken met het lied 'Merck toch hoe sterck'. Een vriend van Van Duinkerken, Henri Overhoff, schrijft hierover het volgende: 'Bij geen enkele gelegenheid hebben wij Nini [de vrouw van Van Duinkerken, MB] en Willem zó ontroerd gezien. Willem wist zelfs géén dankwoorden te vinden en stamelde slechts iets onverstaanbaars. Het was een onvergetelijk afscheid'.23 Later heeft Willem in een persoonlijk schrijven zijn vrien den bedankt. (toevoeging redactie: zie pagina 22 voor deze brief). Voordat de terugtocht naar Bergen op Zoom wordt aanvaard, zet de delegatie het feestje voort in Afb. 3. Anton van Duinkerken gehuldigd als 60-jarige in de Nijmeegse Stadsschouwburg, foto afgedrukt in Vastenavendkrant, 1963, fotograaf Jan van Eldik (Anton van Duinkerken-collectie Bernard Asserbergs, Amsterdam). De Waterschans 1 - 2020 28

De Waterschans | 2020 | | pagina 28