het hotel waar ze zich eerder hadden omge kleed. Volgens de overlevering werd om halftien 's avonds de terugtocht aanvaard.24 Dat tijdens de receptie en nadien in het hotel waarschijnlijk nog goed is gedronken blijkt uit het ongeluk dat op de terugweg heeft plaatsgevonden. Een van de auto's is niet al te ver buiten Nijmegen op een vluchtheuvel gebotst.25 In deze auto zaten Dies Leijs, Janus Verhoeven, Toine Magnée sr. en een 'meziekboer'.26 Verhoeven en Magnée zijn 'zwaargewond' naar het ziekenhuis gebracht. Leijs en de muziekboer kwamen met wat kleer scheuren vrij. De anderen kwamen er pas na een tijdje achter dat de auto was verongelukt en zijn toen meteen teruggereden. 'In een snel tempo werd rechtsomkeert gemaakt en op de brug kan men alleen nog maar verbijsterd sta ren naar de verkreukelde neus van de eens zo mooie Taunus van boer Dies [Leijs, MB]'.27 In de herinnering van Jan van Giels staat met name het ongeLuk in het geheugen gegrift aLs aan het bezoek aan Nijmegen wordt terug gedacht, en niet zijn speech. Van Giels houdt wel open of er toch niet iets op papier is ge zet, maar zeker is hij hier niet van. 'Ik weet niet of Wim Besling [toenmalig secretaris van de Stichting Vastenavend, MB], die altijd alles opschreef, er nog aantekeningen van heeft ge maakt, want hij was er natuurlijk ook bij'.28 In de pers Verschillende landelijke en regionale kranten besteden expliciet aandacht aan het verras- singsbezoek uit het Krabbegat. In het verslag van de Volkskrant heeft het Bergse bezoek een prominente rol.29 Het verslag begint met het volgende sfeerbeeld: 'De jonge Nijmeegse schouwburg heeft gisteren geschiedenis gemaakt. Wat in het theaterheilig dom op het Amsterdamse Leidseplein bij ons weten nog nooit gebeurd is, en ook wel nooit ge beuren zal, geschiedde gistermiddag omstreeks half zes in de foyer van de Nijmeegse toneeltem pel. Een feestelijke receptie werd daar plotseling op een temperatuur gebracht, zoals wij nog nooit hebben meegemaakt. Schetterende trompet ten, bonkende Turkse trom, en een snaterende klarinet maakten een eind aan alle gesprekken. Daar was de harmonie! Welke harmonie? Welke anders dan die van de carnavalsvereniging uit Bergen op Zoom! Gekleed in blauwe jakken en zwarte klakken, een rode halsdoek daartussen in en een gouden krab op de borst, kwamen de Krabbegatters hun generaal Anton van Duinker ken, de grote verdediger van het carnaval in het algemeen en dat van Bergen in het bijzonder, een uitbundige serenade brengen.' Volgens de Volkskrant is het Bergse verrassings- bezoek meer dan een hoogtepunt van de viering. 'Het was niet alleen een hoogtepunt het was een zo rake, zo zinvolle regievondst, dat me nigeen de tranen in de ogen sprongen. Ja, dit ontbrak er nog aan. Na alle loftuitingen op de dichter, de denker, de redenaar, de hoogleraar, de vriend Van Duinkerken of Asselbergs, moest deze hulde uit het land der dwazen gebracht worden aan de man, die de Lof der zotheid ge schreven zou hebben, indien Erasmus hem niet vóór was geweest. Het waren niet de minst diepzinnige momenten van het feest, toen de jubiLaris duim aan de neus achter de mu ziek rondhoste, toen de dichter van "Onder Gods ogen", zijn schorre stem mengde in het lied "Ik ben zo blij, ik ben zo blij, dat mijn neus van vo ren staat en niet opzij..."' De Volkskrant geeft vervolgens ook nog een im pressie van de toespraak van Prins Wannes I. 'Het was dus midden in de sherry dat de Krab begatters een dimensie aan het feest kwamen toevoegen. Prins Wannes I kwam een geestige toespraak houden. "Gij zijt onder een goed ge sternte geboren,' zei hij, "tussen de elfde van de elfde en vastenavond. Gij zijt een krab in hart en nieren. Gij zijt ook een rechtgeaard Nederlan der, want water is uw grootste vijand. En daar om brengen wij u een geschenk." Dit geschenk bestond uit een standbeeld van Anton van Duin kerken als krab-generaal.' Verderop in de krant plaatst de Volkskrant een foto van de overhandiging van het beeldje onder de titel 'Hulde voor verdediger van carnaval'. Ook in het Brabants Nieuwsblad wordt de speech van Prins Wannes I uitgelicht.30 Dit verslag be gint eveneens met een levendig beeld van de entree van de afvaardiging tijdens de receptie in de foyer van de Nijmeegse Stadsschouwburg. 29 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 29