'Honderden felicitanten vulden later tijdens de receptie de foyer van de schouwburg. Niemand echter getuigde zo vrolijk van zijn feestelijke gevoelens als de Krabbegatse deputatie, die zich met schone muziek, leutig gezang en nar- regespring een weg baande door de klinkende en drinkende menigte.' Het artikel vervolgt met een uitgebreide samen vatting van de toespraak die Prins Wannes I houdt. 'Prins Wannes I wisselde enige lange neuzen uit met de jubilaris en zijn echtgenote alvorens hij zijn feestrede uitsprak. Hij noemde Anton van Duinkerken een propagandist van de carnaval in het algemeen en van de vastenavond in het bijzonder. Vele malen heeft hij tegenover "an dersdenkenden" de vastenavond onweerlegbaar verdedigd, en het resultaat is, dat men in Van Duinkerkens geboorteplaats, het Krabbegat op die avond een feest viert, dat andere bedreven medestanders tot jaloezie weet te verleiden. Dat alles verwondert niemand, zo vervolgde Prins Wannes I zijn leutige relaas, want Toon is een krab met de krabben gebleven, zogezegd een krab in hart en nieren en daarenboven lagen de sterren er goed voor toen hij geboren werd, tussen de elfde van de elfde en vastenavond in. Prins Wannes I noemde het vastenavond hou den een wezenlijke behoefte voor ieder normaal mens. Het speet hem, dat men in de haast geen hogere onderscheiding had weten te creëren, dan die van "Krabbengeneraal". Maar daarnaast was hij de overtuiging toegedaan, dat van Duin kerken, als rechtgeaarde Nederlander (wiens grote vijand het water is) deze hoge onderschei ding nog wel uit andere harten zou ontvangen. Hij, prins Wannes, voorzag, dat men ooit een standbeeld ter ere van prof. Asselbergs zou ont werpen. Hij was daarbij bevreesd voor te grote abstractie en droeg daarom in zijn stoet een kleine statue mee, dat wellicht model voor een levensgroot zou kunnen staan. Het stelde de Krabbengeneraal voor met een ton vol geest rijk vocht, en het gaf uitdrukking aan het feit, dat Asselbergs er zo vele zou lusten. Een leutig lied, gegarneerd met vele lange neuzen, onder streepte de overdracht.' Ook het Brabants Nieuwsblad publiceert foto's van de Bergse delegatie tijdens de receptie. Eén foto met Wannes I en Van Duinkerken tijdens het overhandigingsmoment en één foto waarop een aantal leden van de Bergse vertegenwoor diging Van Duinkerken en zijn vrouw feliciteren. Deze foto's worden overigens pas 4 januari gepubliceerd,31 en niet tegelijkertijd met het ar tikel van 3 januari. Dit als gevolg van 'de slechte weersomstandigheden en de daaruit voortvloei ende ontwrichting van het verkeer'.32 De speech van Wannes I In het artikel 'Slag om Duinkerken' uit de Vas- tenavendkrant van 1963 wordt, zoals eerder aan gehaald, verslag gedaan van het bezoek aan het verjaardagfeest van de krabbengeneraal in Nij megen. Het napluizen van de Vastenavendkrant uit 1963 had een ander, onverwacht resultaat: de speech van Wannes I staat er verrassend genoeg in zijn volledigheid in afgedrukt, mét een foto waarop de Prins het beeldje aan Van Duinkerken overhandigt. Dit is waar de zoek tocht om draaide. We hebben weliswaar niet de originele speech gevonden, in het archief van Stichting Vastenavend of het Asselbergs Archief van het Literatuurmuseum, maar wel een versie van de volledige speech. Hier volgt een volledige weergave van de speech van Prins Wannes I, uiteraard in het Bergs: 'DEUR EN DEURLUCHTIGE EN LEUTIG GEACHTE KRABBE-GENERAAL TOON, Ut sprikt wel vanzelf, dat op deze grootse vie ring van jouw zestigste verjaardag un deputasie uit ut Krabbegat nie mag ontbreken. Volgens de wense van ut feestcomité ebbe me gezurgd vor un rustig vastenavedmeziekske en ik kan aan oe gezicht al zien, dat ge da bietje n'errie wit te waardere. Z'ebbe n'ons tillefonisch gevroge om nie te veul lawaai te make en me zijn daerom wezeluk naar zachte muzikante aan ut zoeke gewist. Jammer genogt ebbe me der gineen kunne vinde. Naar alfzachte oefde bij ons ele- maal niet te zoeke en daerom ebbe me mar un paar van de beste meegebrocht. Nou gij vanmiddag g'uldigd zijt geworre vor oe veule prestaties op letterkundig gebied,komme wij van de Stichting Vastenaved uit ut Krabbe gat jou nog is eel arteluk bedanke vor de veule verdienste, die gij oe eige verworven et vor de Carnaval in ut algemeen en vor onze Bergse Vastenaved in ut bizonder. Gij et ut art in oe lijf De Waterschans 1 - 2020 30

De Waterschans | 2020 | | pagina 30