g'ad om in de tijd, datte vastenavedviering bij de nie-vastenaved-ouwers in un kwaai bladje sting, vor deze vastenaved in de bres te springe en deze onweerlegbaar te verdedige. Daeraan ebbe me n'ut te danke, dat ut Krabbegat na d'n oorlog un feest terug gekregen et, waar ter nou veul sje- loers op zijn. Deur jouw invloed en onder de be zielende leiding van onze grote Prins Nilles I et de Stichting Vastenaved in ut Krabbegat un groots gemeenschapsfeest kunne n'op bouwe. da deur eel de Bergse sameleving, geestelijke en wereld lijke over'eid inbegrepe, beleerd wort. Me meuge zegge, dat gij nie vor niks onder un goei gesternte zijt gebore, midde tussen d'n elfde van d'n elfde en de Vastenaved in. Gij voelt eel goed aan, da vastenaved-ouwe vor ieder normaal mens un le- vensb'oefte n'is, omdamme in de korte tijd, dat ut Vastenaved is, pas wezeiuk zijn, zo as me motte zijn. omdat dan alle verschille tussen de mense kwijtvalle deur ut same vastenaved-ouwe, Al zijde gij ok meestal buiten ut Krabbegat, toch zijde gij Krab gebleve in art en niere, en daerom kunne me n'oe nog zo dikkels mette Vastenaved in Berge vinde. Van 't jaar eb ik oe vor ut eerst meegernakt op de Boeremaaltijd en op de grote toer lengst de veule Vastenavedfeestzale van ut Krabbegat. Of ut nou in den Blomkool was of in ut Thalia, da makte gin verschil, gij was Krab mette Krabbe, één in dees grote echt mense- lukke feest. Nie vor niks zijd'al benoemd tot Krabbegeneraal en ik vin ut wezeluk zonde, damme n'oe nou gin ogere onderscheiding kunne geve. Mar ik twijfel der nie aan, dagge die as groot rechtgeaard Ne derlander nog wel is zul krijge. Rechtgeaard Ne derlander, want da zijde, al is ut alleen mar, omda gij ok in ut water oewen grootsten vijand ziet. Ut ogenblik zal meschient nog komme, dasse vor jou un standbeeld wille gaan oprichte en aan da risico ebbe wij gedocht. D'er wor teges- worig zoveul beeldg'ouwe, waarvan ge nie wit, wat ut vor mot stelle. Daerom ebbe wij avvast mar ut voorbeeld meegebrocht en da zamme n'oe sommedeen over'andige. Me n'ebbe met één ding un bietje moeiluk gezete en da was med' oe naam. In ut kaartsysteem in Berge, konne me der eerst mar twee letters van terug- vinde en da ware de A en de N. Mar na veul zoe- ke vonde me toch ok de rest, alleen ware ze un bietje deur mekare gerakt. Der et gestaan AN- TOON VAN DUINKERKEN, mar den een of den anderen sikkretaris et er bij wijze van anagram wat anders van gemakt en nou stond er: A. van Asselbergs. N. van Nijmege en daer achter: U KON VATEN DRINKEN. Mag ik oe dan bij deze un standbeeldje van oe eige aanreike, gemakt deur onzen kunstboer Louis Weyts, mar ut ad, om in Vastenavedtaal te spreke, netzo goed door Zatkin gemakt kunne zijn, as uiting van onzen elen groten dank. AGGE MAR LEUT ET.'33 In de speech staat Prins Wannes I stil bij de ver dienste van Van Duinkerken als verdediger van de vastenavond, gelardeerd met persoonlijke herinneringen en dubbelzinnigheden. Vervol gens werkt de speech toe naar het standbeeldje dat als cadeau wordt uitgereikt. De crux van de speech is het anagram van Toon van Duinker ken. Door Antoon te nemen als naam en de 'A' (van Asselbergs) en de 'N' van Nijmegen alvast weg te halen, bleef 'Toon' over. Van Giels legt het uit in het interview voor het herdenkingsboek: 'Ik stoeide in die tijd nogal met woorden en ik slaagde er haast helemaal in. Alleen met de naam 'Anton' lukte het niet en ik hield een aan tal letters over. Toen kreeg ik een gouden inval om de naam 'Toon' te maken en toen had ik al leen nog maar de letter 'O' over. Die verwerkte ik als 'O, U kon vaten drinken' en toen was het probleem opgelost. Aan die zin heb ik toen mijn praatje opgehangen.'34 Het standbeeld waarvan Anton van Duinkerken in 1963 het voorbeeld heeft gekregen is er na zijn overlijden (27 juli 1968) daadwerkelijk ge komen. Zonder de vastenavonduitrusting. Op 18 februari 1977 werd het beeld, dat door Hein Vree is gemaakt, onthuld. Aanvankelijk was het beeld geplaatst op het St. Josephplein, waar het in de richting keek van zijn geboortehuis. Door de herinrichting van het St. Josephplein is het beeld in 2003 verplaatst naar de Grote Markt, voor het stadhuis, in het hart van het feestge druis van de jaarlijkse vastenavondviering. 31 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 31