Anton van Duinkerken blijft een bron van inspiratie Nieuwe stichting houdt 'Toon'in ere Henk Boot Iets meer dan vijftig jaar na zijn overlijden in 1968 is Anton van Duinkerken in zijn geboorteplaats Bergen op Zoom opnieuw aan de vergetelheid ontrukt. In zijn eigen 'Jubelstadje aan 't Scheld' richtten bewonderaars vorig jaar een stichting op: Anton van Duinkerken Nu. Als eerbetoon aan deze 'reusachtige Bergenaar', die op 2 januari 1903 als Willem Asselbergs aan de St. Josephstraat 9 ter wereld kwam.1 'Toon', voor vrienden, was in zijn tijd een markant mens: een kritische maatschappijbeschouwer met een diepgewortelde katholieke levenshou ding; een veelschrijver van poëzie, proza, essays en literatuurkritieken; hoogleraar en rector magnificus. Hij was ook een begenadigd spreker, gezegend met een dosis gezonde humor, die als zoon van een brouwer graag zijn stembanden smeerde met bier of andere spiritualiën.2 "We willen met onze stichting voorkomen dat Van Duinkerken in de vergetelheid raakt", zeg gen voorzitter dr Michiel Besters (38) en secre taris drs. Pieter Huygens (31) van de Stichting Anton van Duinkerken Nu. Waarom spreekt hij nu nog zo tot jullie verbeelding? "Hij is qua statuur, eruditie, welbespraaktheid en productiviteit eigenlijk met geen enkele he dendaagse figuur te vergelijken. Zo veelzijdig was hij. Een charismatische persoonlijkheid. Het zou zonde zijn als zo'n inspirerend mens, die veel heeft betekend voor de erkenning van carnaval, de emancipatie van het katholieke volksdeel en van Brabant, voorgoed uit ons col lectieve geheugen verdwijnt.3 Wie herinnert zich bijvoorbeeld nog dat hij van wege zijn hele oeuvre zowel de Constantijn Huygensprijs (1960) als de P.C.Hooftprijs (1966) kreeg? Dan ben je literair gezien een hele grote."4 Zonder afbreuk te doen aan zijn kwaliteiten, is zijn imago niet wat stoffig? "Nou, voor ons is hij nog steeds een enorme in spiratiebron. Hij had een geweldig netwerk, zelfs toegang tot ons koningshuis. Hij durfde in het pu blieke debat stelling te nemen tegen wat hij als onrecht beschouwde. Ook als hij daarmee tegen de heersende opinie inging. Hij was zeer bele zen, wist waarover hij sprak of schreef en onder bouwde zijn essays en betogen met feiten. Dat zou vandaag de dag ook wat vaker mogen in plaats van snelle en vaak ongenuanceerde oneliners op social media, waar niet gecheckte meningen als feiten of waarheden worden verkondigd." Wanneer is bij jullie de bliksem rond Van Duinker ken ingeslagen? Michiel Besters: "Zijn naam kende ik al langer. Van het bronzen standbeeld dat vroeger op het Afb. 1. De uitreiking van de Huygensprijs in 1960 (fotograaf: Wim van Rossem, afkomstig uit het Nationaal Archief) 33 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 33