St. Josephplein stond en nu voor het stadhuis op de Grote Markt; van het stadspark dat naar hem is genoemd en van de basisschool die zijn naam draagt. En van de Radboud Universiteit in Nijmegen, waar ik als filosofiestudent aan de Tilburg University ook kwam, heb je een Anton van Duinkerkenzaal. Zijn geschiedenis hield me al eerder bezig, maar het was Mariëlle Polman die mij, met haar Hofzaallezing uit 2018 over Van Duinkerken overtuigde, dat ik er nu echt iets mee moest doen." Pieter Huygens: "Als student geschiedenis in Leiden kwam ik via het werk van de dichter Albert Verwey (1865-1937) in aanraking met werk van Anton van Duinkerken. Dat was zo veelomvat tend en het levensverhaal van de man vond ik zo imponerend, dat ik me in hem ben gaan ver diepen. Op onze website www.antonvanduinker- kennu.nl staat onze versie van zijn biografie." Heb je voorbeelden van de diepe indruk die hij op juttie maakt? "Neem de manier waarop hij in de jaren dertig NSB-leider Anton Mussert in het openbaar de les las over diens nationaalsocialistische idee- en. Dat was destijds bepaald niet gemakkelijk. Met andere Nederlandse intellectuelen werd hij tijdens de Tweede Wereldoorlog opgesloten in een kamp in St. Michielsgestel. Daar zijn toen ideeën ontwikkeld om de verzuiling in de nationale partijpolitiek te doorbreken. Van Duin kerken sloot zich na de oorlog aan bij de toen nieuw opgerichte PvdA, een doorbraakpartij. Die stap van zo'n prominente katholiek namen de kerkelijke hoogwaardigheidsbekleders hem niet in dank af. Om in 1952 als niet-universitair geschoolde te worden benoemd tot hoogleraar Nederlandse Taal -en Letterkunde aan de ka tholieke universiteit in Nijmegen, moest hij dat PvdA-lidmaatschap opzeggen. Hij deed dat, met tegenzin, maar hij verkondigde graag dat zijn vrouw Nini nog PvdA-lid was."5 Hoe probeert de Stichting een tink te teggen tus sen zijn verdiensten en het heden? "Met het bevorderen van de kennis over Anton van Duinkerken willen we zijn leven en werk ook Afb. 2. De teden van de Stichting Anton van Duinkerken NU, met Bernard Assetbergs, jongste zoon van Wittem Assetbergs (tinks op de foto De Waterschans 1 - 2020 34

De Waterschans | 2020 | | pagina 34