en gelukkig worden er nog regelmatig evenemen ten georganiseerd om deze herinnering levend te houden. Ik herinner mij nog goed dat de Stichting Vastenavend op een zondag voor vas- tenavend in 2003 een Anton van Duinkerken-dag organiseerde die begon met het aanbrengen van een grote banier bovenaan het stadhuis op de Grote Markt, met daarop het citaat "Het is een feest, dat nimmer kan vergaan dan met de mens", uit Verdediging van carnaval. Dit werd gevolgd door een quasi academische zitting in de grote gelagzaal van Hotel de Draak en een stadswandeling waarbij gedichten werden voorgedragen. Tijdens deze rondgang werd een afgietsel op ware grootte van het Van Duinker kenstandbeeld op wielen meegevoerd, dat de naam MobiloToon had gekregen. En ook tijdens de dweiltoer die volgde was Anton van Duinker ken op deze wijze zelf getuige van de viering van zijn honderdste geboortejaar. Toen de Stichting Vastenavend zelf jubileerde in 2011 vanwege het 6x11-jarig bestaan, was Van Duinkerken onder werp van het gebruikelijke jubileumgeschenk aan de stad: in samenwerking met het Comité Stenen Strofen werd het gedicht Jubelstadje aangebracht op het pand hoek Fortuinstraat- Korte Meestraat. En op 2 februari jongstleden vond "Rommetom Anton" plaats in een bom volle zaal in Den Enghel, georganiseerd door de nieuwe stichting, waarbij Pieter Huygens sprak over de band tussen "Toon" en de Bergse Vastenavend en Bernard Asselbergs levendig vertelde over het belang van carnaval voor zijn vader. Prins Nilles III bracht een saluut bij het beeld op de Grote Markt. Ik wil ervoor pleiten dat het volgende carnava leske herinneringsevenement in 2028 zal plaats vinden, want dan is het precies een eeuw ge leden dat Van Duinkerken de aanleiding vond zijn Verdediging te schrijven. In Brabantse herin neringen beschrijft hij hoe hij op de avond van carnavalszaterdag van 1928 in sociëteit Thalia uitging met zijn broer, die hem koppelde aan een als "kamerkatje" verklede Rotterdamse studente grieks, terwijl hij eigenlijk zijn oog had laten vallen op het Bergse meisje Nini, dat die avond als Arabische vrouw verkleed was (en later ook zijn echtgenote zou worden). "Om ons heen hosten en joelden honderden gemas- kerden, die ons opnamen in de golf van hun beweging De gesluierde vrouw uit Arabië danste met andere jongens! Ik probeerde haar in de ogen te kijken, toen ik langshoste met mijn grieks kamerkatje. Nini begreep er niets van. Ze zag me de trap opklimmen naar de champagnebar, waar ik in de dichte menigte mijn vader opgemerkt had. Ik liet hem voor mijn gezellin en mij een glas champagne betalen. Dit ontging mijn broer niet. Even later stond hij met de burgemeestersdochter bij ons. Wij dronken de schuimwijn door onze maskerlippen. Wij spraken af, te middernacht bij het démasqué met zijn vieren te souperen." Dat laatste ge beurde in het restaurant van Thalia waarna men bij de burgemeester thuis nog een borrel dronk. Bij thuiskomst na dit avondje Thalia schreef Van Duinkerken gedurende het restant van de nacht de eerste bladzijden van Verdediging van carnaval. Dit korte tafereel geeft een zeldzaam inkijkje in het woelige (sociëteits)carnavalsleven van die tijd én het woelige gevoelsleven van Van Duinkerken op dat moment, die hem dreven tot het schrijven van de zo belangrijk gebleken Ver dediging. Het is te hopen dat de inspanningen van de stichting Anton van Duinkerken Nu er toe leiden dat ook zijn vele andere pennenvruchten weer een rol kunnen vervullen in een actueel kader. Tenslotte wil ik u nog attent maken op de voor jaarsactiviteiten van de Kring, die beginnen met de Hofzaallezingen op vier dinsdagen in maart, gevoLgd door de jaarLijkse geschiedenisquiz die dit jaar op vrijdagavond 3 april in de Stoelemat wordt gehouden. Als u niet zelf in een team deelneemt bent u van harte welkom als suppor ter of toeschouwer. Op 15 april is de Algemene Ledenvergadering met onder andere een pre sentatie van de vorderingen met betrekking tot de nieuwe huisstijl van de Kring, waartoe vorig jaar is besloten, en waarin we na de pauze zul len stilstaan bij het zilveren jubileum van SBM, wat tegenwoordig staat voor Stadsgidsen Ber gen op Zoom. Koert Damveld, voorzitter 3 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 3