die vaak zonder geld zat en aLs alcoholist een zwakke gezondheid had, op krachten moeten komen. De enige van de broers en zusters van Van Duinkerken die nog thuis woonde, was Luus Asselbergs. Van Duinkerken als 'de vriend van' Luus Bervoets-Asselbergs is de oma van schrijf ster Hanna Bervoets. In een interview in NRC Handelsblad (Van der Zee, 2014), over haar eerste vakantie zonder ouders, zegt Hanna Ber voets er het volgende over: "Het enige memorabele dat we ondernamen, was een tour langs de huizen waar de dichter Anton van Duinkerken had gewoond. Voordat ik wegging had mijn moeder me namelijk verteld dat in Ber gen op Zoom een beroemde oudoom van mij had gewoond en dat was Van Duinkerken. Interessant is trouwens dat hij bevriend was met de schrijver Joseph Roth en dat hij die in Bergen op Zoom heeft opgevangen toen hij Duitsland was ontvlucht waar zijn boeken werden verbrand. Het is grappig te bedenken dat het dit jaar 75 jaar geleden is dat Joseph Roth is overleden en dat bewonderaars van hem nu dezelfde tocht maken langs de huizen van Anton van Duinkerken als wij indertijd. Maar nu omdat Joseph Roth daar heeft gelogeerd, met een bijrol voor Van Duinkerken als 'de vriend van'." Met de kennis van de vakman en de passie van de dilettant Joseph Roth overleed op 27 mei 1939 in Parijs. Van Anton van Duinkerken werd direct hierna in het tijdschrift De Gemeenschap een gedicht ter nagedachtenis aan zijn vriend gepubliceerd. 'In memoriam Amici Joseph Roth' begint met de strofe: "Stralend van trots zullen later mijn kind'ren hun kind'ren verhalen: Vader heeft Joseph Roth nog gekend, en zij twee waren vrienden, Kwamen bijeen en vervloekten in hun verschillende talen De slechtheid van een ontluisterde tijd, wiens geest zij niet dienden." Het werk van Roth kan, terecht, nog steeds re kenen op veel belangstelling en waardering. De essays en gedichten van zijn vriend Anton van Duinkerken verdienen meer dan een 'bijrol'. Ze verdienen aandacht, zoals bijvoorbeeld de bal laden die Van Duinkerken onder pseudoniem Pieter Bakx schreef en publiceerde in de bundel Prieel in Troje, uitgegeven door de Bezige Bij in 1944. Hij verwijst hier hoogstwaarschijnlijk naar Jan Bakx, Bergse vrijheidsstrijder, die vocht aan de kant van Willem van Oranje tegen de Spanjaarden tijdens de Tachtigjarige Oorlog. Af en toe duiken er kiemen van herwaardering op. Zo gaat Jeroen Brouwers in zijn dankrede, geschreven en uitgesproken ter gelegenheid van de toekenning van een eredoctoraat door de Radboud Universiteit in Nijmegen (2018), in op het leven en werk van Anton van Duinkerken. In de laatste regels haalt Jeroen Brouwers aan wat de celebrant bij de uitvaart van Van Duin kerken over hem zei: "Hij leefde met de kennis van de vakman en de passie van de dilettant." Joseph Roth zou het vermoedelijk eens geweest zijn met de celebrant. Bronnen: - Acocella, J. (2014), European Dreams: Rediscovering Joseph Roth. The New Yorker, january 19. - Asselbergs, B. (2019), Leben, das ist nicht wohnen und essen, das ist auch beten und trinken! Bielefeld 2020: Aisthesis Verlag, p. 264-273. - Bakx, P. (1944), Prieel in Troje: Balladen door Pieter Bakx, Deel 11 in de reeks Quousque Tandem. Amsterdam: De Bezige Bij. - Duinkerken, A. van [1957], Verzamelde gedichten, Utrecht/ Antwerpen: Uitgeverij Het Spectrum. - Offermans, C. (2019), Vriendschap is het ware vaderland. De Groene Amsterdammer, nr. 7. - Radboud Universiteit (2018), 'Jeroen Brouwers eredoctor Radboud Universiteit' [online]. Beschikbaar via: https:// www.youtube.com/watch?v=jaMoeDmWLCU - Snick, E. (2011), Joseph Roth in den Niederlanden und Flan- dern. Vermittlung, Vernetzung und Orchestrierung eines viel- seitigen Autors im niederlandischsprachigen Kontext 1924 1940. Utrecht: Universiteit Utrecht. - Snick, E. (2013), Waar het me slecht gaat is mijn vaderland: Joseph Roth in Nederland en België. Amsterdam: Uitgeverij Bas Lubberhuizen. - Zee, R. van der (2014), Eigenlijk was het een vakantie van niks. NRC Handelsblad, 9 augustus 2014. De Waterschans 1 - 2020 42

De Waterschans | 2020 | | pagina 42