Samen eervol overleefd. Over 652 sterke vrouwen, onder wie het 'pastoorke van het Agfacommando' door Hans Suijs ISBN 978-94-6345-863-4 De herdenking van 75 jaar bevrij ding heeft, mede dankzij de grote publieke belangstelling en media- aandacht, de Slag om de Schelde blijvend op de kaart gezet en ons een besef van diepe dankbaarheid en respect jegens onze Canadese bevrijders gegeven. Dat respect zijn wij zeker ook verschuldigd aan diegenen die moedig genoeg waren om, ondanks de grote per soonlijke risico's, verzet te plegen tegen de Duitse bezetter. Het fei tenmateriaal over het (Bergs) ver zet is schaars. Dat is inherent aan het onderwerp. Er werd door verzetsmensen om veiligheidsredenen nauwelijks iets op papier gezet. Hoe bijzonder is het dan als er een boek verschijnt waarin verslag wordt gedaan van ja renlang onderzoek naar de weerzinwekkende reis van een grote groep vrouwelijke gevangene waaronder de Bergse Mientje Proost. Op 6 september 1944, daags na Dolle Dinsdag, worden 652 Nederlandse vrouwen vanuit Kon- zentrationslager Herzogenbusch (beter bekend als Kamp Vught) gedeporteerd. De onderlinge solidariteit maakt de groep sterk, onverzettelijk en uiteindelijk onverwoestbaar. Strijdliederen zingend trekken ze Ravensbrück binnen. Bijna 200 van hen worden een maand later geselec teerd voor tewerkstelling in het Agfacommando, een buitenkamp van concentratiekamp Dachau. Op 12 februari 1945 staken ze in de Agfafabrie- ken voor betere voeding. Een dergelijke vorm van protest was hoogst uitzonderlijk! Bij de do denmarsen in de Beierse bergen vertikken ze het ten slotte om verder te gaan. Het boek geeft een beeld van de onmenselijke dagelijkse routine in de kampen, van ondervoeding, ziekte en dood en van Duitse wil lekeur en repressie, maar bovenal wordt, met behulp van de memoi res van een dertigtal vrouwen uit deze groep, een beeld geschetst van een onwankelbaar geloof en van hoop op overleven in een be tere wereld. De reconstructie van de reis en de beschrijving van de diverse kampen wordt gelardeerd met de memoires van deze moe dige en onverzettelijke vrouwen, hetgeen heeft geresulteerd in een informatief, maar vooral buitengewoon indrukwekkend boek. Het bestuur van Stichting Bevrijding Brabantse Wal is van mening dat dit bijzondere boek een podium verdient. In het fraaie decor van de Hofzaal gaan Hans Suijs (auteur en neef van Cis Suijs) en Marlies Houtman (dochter van Mientje Proost) op 23 april 2020 nader in op de belevenissen van hun familieleden. De avond zal worden geopend door Irene van Kemenade met een korte algemene introductie op het Bergse verzet. Datum: 23 april 2020 Locatie: Hofzaal Aanvang: 20.00 uur (zaal open om 19.30 uur) Einde avond: 22.00 uur Het boek Samen eervol overleefd is uitgegeven in eigen beheer (zie ook de website www.suijs.org] en zal op 23 april tijdens de pauze en na afloop van de lezing te koop zijn. SAMEN EERVOL OVEALEEFD Over 652 iter he vrouwen, onder w|e ti«( 'juiNgjarto' van heLA|fhKamm*Ado Hans, Su.lji 43 De Waterschans 1 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 43