Inmiddels was in 1974 de flat aan de Noordsin gel gerealiseerd: Willem kon vanuit Steenber gen naar Bergen op Zoom verhuizen en zou er zijn leven lang blijven wonen. Doordat Jan van Mosselveld behalve gemeentearchivaris ook directeur was van het gemeentemuseum Het Markiezenhof werd Willem vaak inge schakeld bij onderzoek voor tentoonstellingen. Hij schreef de teksten voor vele tentoonstel lingscatalogi. Samen met Jan van Mosselveld schreef hij het boek dat verscheen bij de ten toonstelling Tekeningen van Bergen op Zoom (1973, nog altijd een standaardwerk). Toen het Bergse bedrijf Sakko in 1981 een waarderingsprijs voor kunsten en letteren instelde werd Willem van Ham de eerste lau reaat. Tegenwoordig heet die prijs Tamoil Cultuurprijs voor kunsten en letteren. Willem kreeg die prijs voor de vele publicaties en zijn bijdragen aan de geschiedschrijving over stad en land. Inmiddels raakte Willem bevriend met Han Bos, die zeer verdienstelijke foto's en tekeningen maakte voor de publicaties van Wil lem. Uit de vriendschap met Han Bos kwamen enkele gezamenlijke publicaties tot stand, voor namelijk op het bouwhistorische vlak (bijvoor beeld over de Lambertuskerk in Wouw en over de bouwmeesters Keldermans). Na het vertrek van Jan van Mosselveld, volgde Willem hem per 1 januari 1988 op als Gemeen tearchivaris. Daar kwam in 1991 ook de functie bij van archivaris van het Waterschap De Agger te Hoogerheide (tegenwoordig onderdeel van het Waterschap De Brabantse Delta). Eind 1994 kon Willem gebruik maken van een vroegpensioenregeling. Hij behield wel zijn werk plek bij het Gemeentearchief. De gemeente Bergen op Zoom stelde hem in de gelegenheid om aan zijn promotieonderzoek te beginnen, dat hij op 14 juni 2000 met succes kon afsluiten. Hij promoveerde bij de professoren dr. H. de Schepper en dr. P. van Peteghem. Zijn proef schrift Macht en Gezag in het Markiezaat is een politiek-institutionele studie over stad en land van Bergen op Zoom over de periode 1477-1583. In 2007 werd Willem benoemd tot Ridder in de Orde van Oranje-Nassau. Dat hij de laatste jaren sukkelde met zijn gezondheid stond het publiceren niet in de weg. In 2018 verscheen een belangrijk werk over de polders in West Brabant dat hij samen met de historisch geo graaf Karel Leenders schreef. De archivaris werd historicus Al in zijn Steenbergse periode was hij geïnteres seerd in de archieven. Het bood hem de kans om vragen op te lossen waarvoor tijdrovend on derzoek noodzakelijk was. Zijn eerste publicatie dateert uit 1957 en ging over de vestingwerken van Steenbergen. Hij zou ook in Bergen op Zoom nog lang met dit onderwerp bezig blijven. Voor Bergen op Zoom schreef hij het boek Merck toch hoe Sterck (1982), waarvoor hij ook veel on derzoek deed in de archieven van de Raad van State en de Staten-Generaal. Hij realiseerde zich maar al te goed dat efficiënt archiefon derzoek amper mogelijk is in ongeordende tAfb. 2 Willem van Ham overhandigde het eerste exemplaar van het straatnamenboek aan burgemeester Ans van den Berg in 1995. (collectie WBA, foto G. van Dijck) De Waterschans 2 - 2020 54

De Waterschans | 2020 | | pagina 10