archieven. Hij heeft jaren gewerkt aan de inven tarisatie van omvangrijke archieffondsen zoals dat van de Raad en Rekenkamer van de Markie zen van Bergen op Zoom (verschenen in 1980) en van Het Archief van de Secretarie van Bergen op Zoom 1397-1810 (verschenen in 2000). Dat waren omvangrijke klussen waar menigeen zich aan zou kunnen vertillen. Voor dit archiefwerk is een lange adem nodig. Willem realiseerde zich als geen ander dat dit nodig was als basis voor veel wetenschappelijk onderzoek. Zijn voort durende bijschaven, aanpassen, verbeteren en nog eens nauwkeurig bekijken dreven menig archiefmedewerker tot wanhoop. Maar het ging hem om het beste resultaat. Van een archivaris werd in de loop der tijd steeds meer verwacht. Het management vergde steeds meer aandacht terwijl dat niet zijn sterkste kant was en ook niet zijn interesse had. Managementrapportages, personeelsaan gelegenheden, digitalisering en gebouwenbe heer liet hij graag aan anderen over. Diplomatie was hem vreemd. Liever gaf hij onomwonden zijn mening, ook al werd dat niet altijd gewaar deerd. Hij was liever met de inhoud bezig en werd daarin ook zeer gewaardeerd. Hij werd gevraagd voor interessante wetenschappelijke projecten zoals het Colloquium De Brabantse Stad, een wetenschappelijk congres dat eens in de drie jaar werd gehouden en waarin de mid deleeuwse stadsgeschiedenis centraal stond. Hij had een belangrijk aandeel in de institutio nele handleiding voor de geschiedenis van Noord-Brabant, een initiatief van het Rijksar chief in Noord-Brabant (thans BHIC). Het boek Noord-Brabant tijdens de republiek der Verenigde Nederlanden 1572-1795 verscheen in 1996 bij Uitgeverij Verloren. Willem maakte deel uit van de commissie van toezicht op de samenstelling van het Noord Brabants Oorkondenboek. Hij schreef vele bij dragen in de serie Varia Historica Brabantica, de voorganger van het Noord-Brabants Historisch Jaarboek. Maar ook in de Bredase Oranjeboom en de Roosendaalse Ghulden Roos. De omvangrijke reeks publicaties maakten Wil lem tot een kenner van de regionale geschie denis. Met zijn speciale belangstelling voor heraldiek trok hij ook nationaal de aandacht. Vooral de wapens van steden en gewesten wer den zijn specialiteit. Hij publiceerde daarover in de Nederlandsche Leeuw en een aantal provin ciale en regionale tijdschriften. De wapens en vlaggen van gemeenten, waterschappen en ge westen in Noord-Brabant was zijn specialiteit. Het aantal publicaties van Willem van Ham is inmiddels de 500 al ruim voorbij en het eind is nog niet in zicht. Ook postuum verschijnt nog een van zijn bijdragen, namelijk die in het boek over Jan IV van Bergen dat in het najaar 2020 zal verschijnen. Zijn rol en betekenis voor de Geschiedkundige Kring Willem van Ham publiceerde maar liefst drie artikelen in de allereerste Waterschans. De re dactie van het blad was toen nog in handen van Kees van de Watering en broeder Alberick van Rijckevorsel. Willem werd overigens pas later lid van de Geschiedkundige Kring. De Water schans heeft ook een mindere periode gehad, vooral na het vertrek van Fons Gieles. Broeder 55 De Waterschans 2 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 11