De belevenissen van soldaat Cor Rampart (Deel 2) Marianne de Hoogh-Andriessen In de Waterschans van december 2019 heb ik aandacht geschonken aan soldaat Cor Rampart uit Halsteren.1 Cor Rampart heeft in 1991 zijn herinneringen aan zijn diensttijd (1936 1937) en de mobilisatie tot de overgave van Nederland in mei 1940 beschreven. Dit geschreven dagboek is mij recent ter hand gesteld door zijn zoon Jos Rampart met de mededeling dat dit document en het fotomateriaal uit die tijd mochten dienen voor een artikel in de Waterschans. In deel I stond zijn diensttijd centraal, terwijl in deel II de periode 1938 1940 aan de orde komt. Voorts sta ik nog stil bij enkele documenten die meer licht werpen op de beschreven periode. Ook wordt ingegaan op enkele militair-historische aspecten die bedoeld zijn om te duiden bij welke (leger)onderdelen Cor was ingelijfd (met dank aan Sjef de Wit). Cor zegt het volgende over de mobilisatie:2 Eerste mobilisatie: Oud Borgvliet (najaar 1938). "Na mijn diensttijd voor mijn nummer in oktober 1936 tot en met maart 1937 werd ik in het na jaar van 1938 weer opgeroepen voor de grens wacht. Standplaats Oud-Borgvliet bij Bergen op Zoom, gelegen aan de Zeekant waar nu de Scheldeflat staat. Ons wachtlokaal was café Jansen (afb. 2). Oud-Borgvliet was een neder zetting van ongeveer 20 woningen, een pleintje onbestraat, dus 80 zand en een pomp (afb. 3). Wij moesten op wacht in de tuinen van de be woners, lagen tussen de bessenstruiken en hadden uitzicht op de polders richting Woens- drecht. Wie daar langs moesten komen, daar hadden we geen flauw benul van en wat het voor nut had dat weet ik nog steeds niet, maar we lagen daar wel mooi dag en nacht in het zand. Deze mobilisatie heeft niet lang geduurd. Ik meen ongeveer twee a drie weken." Tweede mobilisatie: Huijbergen (voorjaar 1939). "In het voorjaar van 1939 werden we weer op geroepen. Toen werd onze standplaats Huijber gen. De hoofdmacht met officieren, als hoofd kapitein Warringa naar ik meen. Onze luitenant was Gouverneur uit Bergen op Zoom. Wij za ten in Ossendrecht, niet in de kazerne want die was er toen nog niet, maar in het dorp. Wij werden gehuisvest in de schuur van de familie Van Aart, vooraan in de zijstraat naast de kerk. Wij hadden het daar niet slecht. Eten kregen Afb. 1 Tekening op de achterzijde van de oproepkaart van Cor Rampart (Bron: privébezit de heer Jos Rampart) Afb. 2 Café Jansen op Oud-Borgvliet (Bron: Faceboek Bra bantse Wat, Toen Nu) 57 De Waterschans 2 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 13