we van de broeders van het instituut van Huij- bergen en dat was heel goed. Ik herinner me nog de lekkere belegde boterhammen, ik denk van eigen gebakken brood. Overdag hadden we oefeningen, we moesten dan te voet naar Bieduinenhof (bij Putte) om daar loopgraven te maken, voor ons jonge mensen wel een gezon de bezigheid. Bij mij lagen enkele jongens uit Halsteren o.a. Ko Hermans, Willy Bervaes, N i l- leke Franken, Piet Luijks, die later gesneuveld is, Janus van Geel (de Spil) en Cor Geers. Het wachtlokaal was bij café Hoeks, vandaar werden we naar onze wachtposten verzonden (afb. 4). Eén richting Kalmthoutsehoek en één oostelijk ongeveer 400 meter in het bos, beide tegen de Belgische grens. Op die posten was een kuil gegraven van ongeveer twee bij twee meter, daarin lag stro en deze was afgedekt met gras zoden. Het stro hadden we er zelf ingedragen, want van de twee uur wacht, gebeurde het wel dat we één uur sliepen, want controle was er zelden. Je moest alleen op post, dus lag je daar 's nachts of stond je daar midden in de bossen. Onze taak was ook om te kijken naar smok kelaars, wat in die tijd heel erg was, veelal uit armoede. Toch hebben we een keer controle gehad en dat kwam wel ongelukkig uit, want de soldaat, die toen op wacht moest staan, lag lekker in het stro te slapen. Ik weet niet meer hoe dat is afgelopen. Wel is later gebleken dat de dienstdoende officieren behoorlijk in het glaasje hadden gekeken. Je stond dan helemaal alleen in het bos, hoorde af en toe het geram- Afb. 3 Oud-Borgvliet, pleintje met pomp [Bron: Faceboek Brabantse Wal, Toen Nuj Greclen uit Cssendr&cM Afb. 4 Café Hoeks, later Café de Boulevard in Ossendrecht [Bron: Faceboek Brabantse Wal, Toen Nuj De Waterschans 2 - 2020 58

De Waterschans | 2020 | | pagina 14