Hans Domes, Bergse zilversmid aan het hof in Florence Cees Vanwesenbeeck In 2017 was er veel belangstelling voor Bergs zilver. Zo was er een tentoonstelling over zilver en verscheen er een omvangrijk boek. Na het verschijnen van dat boek kwamen van vele kanten tips en aanvullingen op het overzicht van de zilversmeden en hun producten. Deze hadden zeker een plek in het boek verdiend. Nu worden deze aanvullingen zoveel mogelijk gepubliceerd op de web site van de Stichting Vrienden Bergen op Zilver www.bergenopzilver.nl Zo was er in 2018 in het Rijksmuseum in Amsterdam de tentoonstelling Kwab. Dutch Design in de eeuw van Rembrandt. In de bijbehorende catalogus1 staat de opmerking dat de goudsmid Hans Do mes wellicht afkomstig is van Bergen op Zoom. Hans Domes en zijn uit Delft afkomstige collega Jaques Bylivelt vervaardigden aan het hof van De Medici in Florence prachtige geëmailleerde, met goud versierde vazen van lapis lazulli. Zo'n vermelding wekt natuurlijk nieuwsgierigheid op. Kwam Hans Domes inderdaad uit Bergen op Zoom en zo ja, was hij dan hier als zilversmid opgeleid? Vermeldingen in de literatuur De vermelding in de catalogus bij de Kwab-ten toonstelling is niet de eerste keer dat er over de afkomst en de producten van Hans Domes is geschreven. Een paar jaar eerder verscheen in De Stavelij een belangwekkend artikel van C. Willemijn Fock over de Vlaming Leonard Zaerles III.2 In dit artikel werd Hans Domes vermeld als een belangrijke goudsmid aan het Medici-hof.3 De auteur plaatste hem in de toe stroom van goud- en zilversmeden uit het Noor den aan het hof in Florence. Er waren tientallen goudsmeden uit het Noorden (Vlamingen en Duitsers) die zich in Florence vestigden en daar carrière maakten. Alle leidinggevende goud smeden die voor de groothertogen Cosimo en diens zonen Francesco en Ferdinando de Medici werkten in de periode 1560-1600 waren afkom stig uit Vlaanderen, Brabant of Duitsland. Een van hen was Hans Domes die al vanaf 1563 op de loonlijst stond. C.W.Fock publiceerde vanaf 1970 diverse artikelen over de goudsmeden aan het hof van De Medici met daarin vermeldingen over Hans Domes en zijn uit Delft afkomstige collega Jaques Bylevelt of Bylivelt.4 Een ander belangwekkend artikel, waarin Hans Domes staat vermeld, is dat van G.J. van der Sman en B.Wierda over de loopbanen van Neder landse en Vlaamse kunstenaars in Florence.5 In dit artikel wordt gemeld dat Hans Domes in Florence bekend stond onder de naam Giovanni Domes of Giovanni Dies. In juli 1563 ontving maestro Giovanni, zoals hij ook wel werd ge noemd, zijn eerste maandsalaris van 15 scudi. De hierboven vermelde bijdragen zijn geschre ven op basis van gedegen onderzoek in de ar chieven van De Medici in Florence. Waar Fock nog een slag om de arm houdt en vermeldt dat Hans Domes wellicht uit Bergen op Zoom komt, laten Van der Sman en Wierda er geen twijfel over bestaan en geven zonder meer aan dat Hans Domes uit Bergen op Zoom afkomstig is.6 De Bergse zilversmeden in de eerste helft van de 16e eeuw In het eerder genoemde artikel van Van der Sman en Wierda stellen de auteurs dat noordelijke kunstenaars in het Florence van de 15e eeuw over kwaliteiten moesten beschikken die op dat moment in Florence ontbraken. Dat wil dus zeg gen dat er vooral kunstenaars en vaklieden werden aangetrokken die al over meer dan vol doende vakkennis beschikten.7 Als we in die re denering meegaan zou Hans Domes al voor zijn vestiging in Florence in het vak van goud- of zil versmid bekwaamheid aan de dag moeten heb ben gelegd. Dan zou hij zijn opleiding in Bergen op Zoom gekregen kunnen hebben. In Bergen op Zoom waren zilversmeden actief vanaf de 14e eeuw. Mede op initiatief van heer Jan III van Glymes werd in 1522 het gilde van de zilver smeden opgericht. Er waren toen al dermate veel zilversmeden actief dat een eigen gilde met een uitvoerig reglement noodzakelijk was. Al- 67 De Waterschans 2 - 2020

De Waterschans | 2020 | | pagina 23