leen al in de periode tussen 1522 en 1560 waren er minimaal 43 zilversmeden actief en was er een juwelierspand met meer dan twintig stand plaatsen. Voor de zilver- en goudsmeden, de ju weliers en andere handelaren was er veel werk dankzij de twee jaarmarkten die in het voor- en najaar werden gehouden. Maar ook kregen de zilversmeden veel opdrachten van de heren, sinds 1533 markiezen van Bergen op Zoom en van hun relaties in adellijke kringen. Een mooi voorbeeld van een dergelijke opdracht was de vervaardiging van de prachtig vormgegeven ringkraag van het Sint-Jorisgilde van Zevenber gen. Deze is in 1546 gemaakt in opdracht van Cornelis van Bergen, heer van Zevenbergen (ca 1490-1 560).8 De ringkraag wordt toegeschreven aan Michiel Stranghe of Jan Jacobsz Coerensack. De ringkraag is van deels verguld zilver met als toegevoegd materiaal email en lak (koud-email) en laat een grote deskundigheid van de maker zien (afb. 1). Als Hans Domes in Bergen op Zoom zijn opleiding heeft genoten is helaas niet met ze kerheid vast te stellen bij welke zilversmid hij zijn opleiding heeft gekregen. Maar de hier-boven ge noemde twee zilversmeden zouden er zeker voor in aanmerking komen. Beiden waren enige tijd bestuurslid van het Bergse gilde. Er zijn echter geen documenten van het zilversmedengilde uit die periode bewaard gebleven waaruit opgemaakt kan worden welke leerling-en bij welke meesters werkzaam waren. Sporadisch kan er in andere bronnen iets over tevoorschijn komen. Wat de leermeester van Hans Domes betreft tasten we dus in het duister. Er zijn in de periode 1550-1560 minimaal tien zilversmeden die hiervoor in aan merking kunnen komen. In Florence bevinden zich vier mooie stukken van de hand van Hans Domes in het Museo degli Argenti (afb. 4-8). Maar in een ander museum in Florence, in het Museo Nazionale del Bargello is een verguld zilveren draagteken te zien waarop tAfb. 1 Medaillon met het wapen van Cornells van Bergen; dit medaillon (met de datering 1546) hangt aan de ringkraag van het Sint-Jorisgilde van Zevenbergen (collectie Rijksmu seum Amsterdam). tAfb. 2 Draagteken van het Sint Jorisgilde, ca 1550 (collectie Museo Nazionale del Bargello, Florence) De Waterschans 2 - 2020 68

De Waterschans | 2020 | | pagina 24