De naam Domes Bij het onderzoek in de archieven naar de fami lie Domes moet rekening gehouden worden met de fonetische schrijfwijze: Domes, Domis, Do mus en Domaes, maar vaak ook geschreven als patroniem Domisz, Domesz, Domaesz etc. In de eerste helft van de 16e eeuw staan er diver se personen met de naam Domis (of een variant daarvan) vermeld in de archieven van Bergen op Zoom. Over de periode tot 1590 zijn er geen doop-, trouw- en begraafregisters van Bergen op Zoom bewaard gebleven, dus wordt het las tig om bij de vermeldingen precies aan te geven hoe de familierelaties in elkaar staken. Geluk kig zijn er wel registers en rekeningen van de weeskamer bewaard gebleven. Daaruit kunnen wel enige familierelaties worden afgeleid. Een belangrijke bron is de serie registers met zoge naamde certificatiën en procuraties en de serie rentebrieven en recognitiën in het stadsarchief van Bergen op Zoom. Hierin staan voornamelijk zakelijke overeenkomsten over betalingsver plichtingen, over koop en verkoop van tal van producten, over zakelijke geschillen en machti gingen om vorderingen te innen. Laten we een aantal opvallende vermeldingen eens onder de loep nemen. - Op 29 oktober 1520 werd Franck Domaes vermeld die op contract een partij meekrap had gekocht. Deze Franck Domaes is mo gelijk identiek met Francke Domiss, die in datzelfde jaar als zoutzieder werd vermeld. Hij tekende toen een schuldbekentenis aan de Antwerpse koopman Anthonijs van der Heijden voor de levering van diverse kra- merijen. Als onderpand gaf hij twee huizen in de Steenbergsestraat. Het ging dus om een grote partij handelswaar. Ook een jaar eerder 19 december 1519) had hij van een andere koopman uit Antwerpen ook al een grote partij kramerijen gekocht. Hij gaf toen een zoutkeet buiten de Vancputte als onder pand. Deze Franck Domiss was niet alleen eigenaar van een zoutziederij, maar zat ook in de meekraphandel en de handel in kra merijen. Daarnaast bezat hij diverse huizen en bedrijfspanden. Kortom een vermogend ondernemer.13 - Op 29 januari 1535 kocht Willem Domuss, tavernehouder, een klein huis en erf op het begijnhof in Bergen op Zoom. 14 - Op 31 oktober 1538 gaf Willem Domiss een machtiging af aan Goris Toetsman uit Hoe- gaarden om schulden te innen. Waarvoor de schulden daar uitstonden stond er niet bij vermeld. Op 8 januari 1545 verkocht Willem de helft van het huis Sint Sebastiaen buiten de Boschpoort aan de timmerman Adriaen Meeusz.15 - Op 12 maart 1540 kocht Cornelis Domaes een huis en erf buiten de Steenbergse Poort. Op 9 juli 1540 verkocht hij dit pand weer. Het is bij kooplieden en ook bij de zilversmeden heel gebruikelijk om in vastgoed te handelen om tijdelijk geld te vast te zetten of weer be schikbaar te hebben.16 - Op 16 januari 1540 kocht bakker Adriaen Do miss het huis en erf genaamd Het Peerdeken in de Wouwsestraat.17 - De kuiper Adriaen Domis liet in 1541 vier wees kinderen na, te weten: Lisken van 16 jaar, Tanneken van 11 jaar, Cornelis van 4 jaar en Domus van 8 jaar.18 - Een timmerman met de naam Maes Domaes verkocht op 3 juni 1541 het huis Sint Jorijs buiten de Boschpoort.19 - Cornelie Domaesdochter verkocht op 14 maart 1543 het huis Het Bijltje aan de Zuidzijde Ha ven.20 - De meest interessante vermelding is die van de goudsmid Jacques Domis, ook wel ver meld als Jacob Fransz Domis, gehuwd met Margaretha de Semerpont uit Antwerpen. Jacques is omstreeks 1533 geboren in Ber gen op Zoom, als zoon van Franchois Domis. Hij is op 27 mei 1601 overleden. Jacques werkte vanaf 1583 als goudsmid in Antwer pen. Een dochter van Jacques was getrouwd met de zilversmid Hendrick van Uffelen, telg van een andere belangrijke zilversmeden- familie.21 In de loop van de zestiende eeuw werd de voor naam Domis of Domaes steeds vaker als achter naam gebruikt. Hier ziet men dus een geleide lijke overgang van patroniem naar achternaam. In de 17e eeuw staan de zilversmeden in Ant werpen en later ook in Breda als Domis vermeld, maar we hebben hier wel met een en dezelfde familie te maken. De voornamen Hans (of Jo hannes), Jacobus (of Jacques) en Franchois zijn daarbij vaak gebruikt. De Waterschans 2 - 2020 70

De Waterschans | 2020 | | pagina 26