Van zijn Laatste Levensjaren is alleen bekend dat hij tegen zijn Levenseinde, waarschijnLijk om gezondheidsredenen, in het kartuizerklooster in Kiel bij Antwerpen verbleef, waar hij in 1530 overleed. Het portret van Jacob Obrecht Het portret is geschilderd op een eiken paneel in een stuk van 51,4 x 36,2 cm en verkeert in uitzonderlijk goede staat volgens de eigenaar, het Kimbell Art Museum.16 Het paneel is nimmer uit de oorspronkelijke omlijsting gehaald en sporen van de blauwe verf van de achtergrond op de lijst vormen een indicatie dat in elk geval de achtergrond geschilderd is nadat het paneel was ingelijst.17 Op de schuine kant van de onder- regel van de lijst zijn de getallen *38* en 1496* aangebracht, respectievelijk de leeftijd van de geportretteerde en het jaar van vervaardiging (op de platte kant staat een vermoedelijk zestiende- eeuws collectienummer). Het zijn deze getallen die geleid hebben tot de nieuwe aanname dat Obrecht in 1457 of 1458 geboren moet zijn. Het paneel toont ons Jacob Obrecht als een ge zond ogende, weldoorvoede man met een vet roLLetje in zijn nek en een beginnende onderkin. Hij ziet er dus niet bepaald ascetisch uit, maar wel keurig gekleed als priester: hij draagt een kunstig weergegeven transparante superplie over een donkere toog waarvan de zwart ge voerde rechter revers is teruggevouwen. Daar onder is een zwarte wambuis zichtbaar met sluiting over een wit linnen hemd. Het is veel- Afb. 10. Op de lijst van het Portret van Jacob Obrecht zijn de leeftijd van de geportretteerde (38, linksbovenen het jaar van ver vaardiging (1496, rechtsbovenweergegeven. Het tweede cijfer van het jaartal lijkt op een 8, maar is een vijftiende-eeuwse 4. De karakters daaronder betreffen een later aangebracht collectienummer. Afb. 11. Aan de rechterzijde van de lijst is zichtbaar waar twee scharnieren hebben gezeten. De Waterschans 2 - 2020 80

De Waterschans | 2020 | | pagina 36